Pszenica jest jedną z najstarszych roślin jednorocznych uprawianych przez człowieka od około 10000 lat. Roślina ta po raz pierwszy była uprawiana w Azji. Swoje korzenie ma w starożytnej Mezopotamii. Najstarsze dowody archeologiczne uprawy pszenicy pochodzą z Syrii, Jordanii, Turcji i Iraku.
Ziarna pszenicy dotarły do cywilizacji starożytnego Egiptu gdzie rozpoczęto uprawiać ją w dolinie Nilu i właśnie dzięki starożytnym egipcjanom poznali tę roślinę przedstawiciele cywilizacji greckiej i rzymskiej, którzy zajęli się uprawą tej rośliny na swoich terenach. Pszenica bardzo ważną rolę w Cesarstwie Rzymskim zwłaszcza w regionie Morza Śródziemnego.
W starożytnym Rzymie zostały zaprojektowane specjalne młyny i piece o wysokiej wydajności, które wykorzystywały pszenicę do produkcji mąki i chleba. Zużycie pszenicy i chleba w Imperium Rzymskim było bardzo duże a jako ciekawostkę można również podać fakt, że znajduje to potwierdzenie w Biblii, ponieważ zgodnie z najbardziej dokładnymi tłumaczeniami można się doliczyć w tekście 40 razy słowa „pszenica”.
Aż do XVII wieku następował znaczny postęp w metodach uprawy i przetwarzania pszenicy. W większości Europy były uprawiane ziarna pszenicy, choć w niektórych regionach było preferowane żyto i jęczmień (zwłaszcza na północy). W końcu XVIII w. było kilka zmian mechanicznych w procesie przetwarzania i nowoczesne metod przesyłu energii, a tym samym wzrost produkcji mąki.
W XIX wieku pojawia się młyn parowy, które stanowiły radykalne zmiany w młynie. Uprawy pszenicy rosła dzięki tej i wielu innych innowacyjnych technologii, nastąpiła wyraźna poprawa wydajności roślin i osiągnięcia w różnych regionach świata, jak Ameryka Północna i Oceania.
Największych na świecie producentem pszenicy przez wiele lat był Związek Radziecki, gdzie produkcja przekraczała 100.000.000 ton rocznie. Obecnie Chiny to największy producent tego zboża z około 96 mln ton (16%), a następnie Indie (12%) i Stany Zjednoczone (9%).
Pszenica należy do rodziny traw. Uprawiana jest na świecie przede wszystkim dla wartości odżywczych ziarna. Z ziaren robi się mąkę, z której robi się pieczywo, ciasta, płatki, makaron, otręby, zarodki i kiełki. Można z niej robić piwo, a także inne napoje alkoholowe. Ziarno gorszej jakości może być wykorzystywane jako pasza dla zwierząt. Słoma może być wykorzystywana na przykład jako nawóz, materiał dachowy lub jako paliwo ekologiczne do ogrzewania domów.
kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już, kto oblizuje nuż nie odezwie sie już,