Antraknoza Fasoli ☣️🌱Objawy, Straty, Zwalczanie Grzyba Colletotrichum

Uprawy » Fasola » Choroby i Szkodniki Fasoli » Antraknoza Fasoli
Antraknoza Fasoli ☣️🌱Objawy, Straty, Zwalczanie Grzyba Colletotrichum

Z pośród wszystkich omówionych chorób jest to najgroźniejsza choroba fasoli, powodowana przez grzyba z gatunku Colletotrichum lindamuthianum. 

W latach wilgotnych powoduje on straty sięgające 80-90%. Szczególnie duże straty powoduje na plantacjach fasoli szparagowej.

Najbardziej charakterystyczne objawy występują na strąkach. Grzyb wywołuje tu okrągławe, nieco wklęsłe, brunatne plamy z czerwoną obwódką.

Występuje też plamistość na liściach, łodygach i siewkach.

Grzyb wywołujący antraknozę potrafi przetrwać w ziemi i w starych resztkach roślin nawet przez kilka sezonów. Choroba szybko rozprzestrzenia się z pomocą deszczu i wiatru, dlatego jedno zakażone miejsce może zainfekować całe pole.

Jak wygląda Antraknoza Fasoli

Charakterystyczne objawy to wydłużone kanciaste plamy, występujące wzdłuż nerwów dolnej strony liści, później rozszerzające się i przechodzące na drugą stronę liścia. Patogen zimuje w resztkach pożniwnych roślin i w porażonych roślinach. Porażenie roślin antraknozą można ograniczyć stosując racjonalny płodozmian, właściwy termin siewu materiałem zaprawionym. W okresie wegetacji roślin stosujemy oprysk fungicydami.

Fotografie przedstawiające objawy choroby fasoli Antraknozę Fasoli – (kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze)

Najgorsze w tej chorobie fasoli jest to, że grzyb wnika nawet przez zdrową skórkę rośliny, bez żadnych uszkodzeń. Fasola porażona antraknozą często wygląda zdrowo z wierzchu, ale nasiona już są chore w środku.

Dlatego tak ważne są regularne lustracje i stosowanie oprysków zanim objawy się rozwiną. Gdy pogoda sprzyja chorobie, trzeba szczególnie uważać – wilgoć i około 20°C to warunki idealne dla grzyba. Warto też pamiętać, że silna roślina lepiej się broni dlatego nawożenie fosforem i potasem może trochę pomóc w ograniczeniu choroby.

Przydatne Linki:

Podobne wpisy