Zabiegi Pielęgnacyjne Pora 🌿 Chwasty, Spulchnianie i Obsypywanie

Rośliny potrzebują nie tylko wody i nawozu, ale też troski o glebę i miejsce, w którym rosną. Por lubi mieć czysto wokół siebie i dużo miejsca do wzrostu.
Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należy zwalczanie chwastów i spulchnianie gleby. W uprawie z siewu niszczymy jeszcze skorupę wytworzona na wierzchniej warstwie gleby, przy zbyt gęstym siewie wykonujemy przerywanie.
Przerywanie wykonujemy przy odpowiednim uwilgotnieniu gleby w fazie 1-2 liści.
Zagęszczenie winno wynosić 22 roślin na 1 m2. Zaskorupienie niszczymy najczęściej za pomocą lekkiej brony, ukośnie lub w poprzek do kierunku rzędów, a spulchnianie na głębokość 2-3 cm, tak aby nie uszkodzić systemu korzeniowego. Przy sadzeniu z rozsady w bruzdy lub w płask wykonujemy obsypywanie w sierpniu lub wrześniu, tak aby wydłużyć wybielenie łodygi rzekomej. Por ozimy obsypany na jesieni lepiej znosi przymrozki zimą.
Por bardzo wczesny sadzony w pierwszej połowie kwietnia przykrywany na początku uprawy folią perforowaną lub włókniną polipropylenową zbiera się w czerwcu lub lipcu i sprzedaje w pęczkach lub luzem na wagę.
Takie zabiegi pomagają roślinie lepiej rosnąć i są ważne dla uzyskania zdrowego plonu. Jeśli gleba będzie twarda albo zarośnięta chwastami, por nie urośnie dobrze. Obsypywanie to prosty sposób na wydłużenie białej części łodygi, którą najchętniej jemy.
Folia i włóknina chronią przed zimnem i przyspieszają zbiór. Warto zadbać o pielęgnację – to się po prostu opłaca.