🌿 Wymagania Glebowe Rzepaku – Najlepsze Warunki Uprawy 🌾

Uprawy » Rzepak » Wiadomości Ogólne o Rzepaku » Wymagania Glebowe Rzepaku
🌿 Wymagania Glebowe Rzepaku – Najlepsze Warunki Uprawy 🌾

Rzepak udaje się tylko na glebach bardzo dobrych i dobrych klasy bonitacyjnej II-III b. Nie znosi zbytniego zagęszczenia warstwy pod ornej,  bo prowadzi to do zaburzeń systemu korzeniowego.

Rzepak udaje się na mocnych glebach czarnoziemnych, brunatnych i madach, oraz dobrze rozwiniętych rędzinach o dobrze rozwiniętej warstwie próchniczej, zasobne w wapń i składniki pokarmowe.

Rzepak może być uprawiany na podłożu gliniastym o przepuszczalnym podglebiu. Rzepaku ozimego nie można uprawiać na torfach i murszach, udaje się tam natomiast rzepak jary.

Nie uprawia się rzepaku na glebach nieprzepuszczającym podłożu na glebach podmokłych. Unikamy gleb pagórkowatych, gdyż rzepak ozimy na takich stanowiskach ulega wysmalaniu przez wiatry i pól z nieckowatymi zagłębieniami.

Na polach nieckowatych zalega śnieg i woda i rzepak często ginie. Rzepak jest rośliną wrażliwa na zalanie wodą i zabagnienie gleby.

Części nadziemne i korzenie gniją wtedy z powodu braku tlenu. Rzepak uprawiamy na glebach obojętnych, ewentualnie lekko kwaśnych lub lekko zasadowych. Na glebach kwaśnych rozwój rzepaku jest ograniczony.

Jak Poprawić Glebę Pod Rzepak?


Żeby rzepak dobrze rósł, ziemia musi być dobrze spulchniona. Jak gleba jest zbita, to woda nie wsiąka i rzepak słabiej rośnie. Przed siewem warto zrobić orkę, żeby ziemia była luźna i miała dostęp do powietrza. Jak ziemia jest za kwaśna, dobrze jest dać wapno, bo rzepak nie lubi kwaśnej gleby.

Jak ktoś ma słabą ziemię, można dać obornik albo kompost, wtedy będzie więcej próchnicy. Na polu nie może stać woda, bo rzepak nie lubi mokrych miejsc i może zgnić. Jak ziemia jest piaszczysta i szybko wysycha, to trzeba częściej nawozić, bo rzepak potrzebuje dużo składników odżywczych.

Najważniejszy wniosek: Dobrze przygotowana gleba to większy plon i zdrowsze rośliny.

Podobne wpisy