🐛 Insektycydy w Ochronie Czosnku – Jak Zwalczać Szkodniki? 🧄

Uprawy » Czosnek » Środki Ochrony Czosnku » Insektycydy w Ochronie Czosnku
🐛 Insektycydy w Ochronie Czosnku – Jak Zwalczać Szkodniki? 🧄

Insektycydy, środki owadobójcze (łac. insecta – owady, caedo – zabijam) – substancje z grupy pestycydów używane do zwalczania szkodników w uprawach rolnych, lasach, w magazynach z żywnością, a także w mieszkaniach.

Zależnie od składu chemicznego insektycydy zabijają owady lub jedynie ograniczają ich rozród, co również wpływa na ilość owadów.

W uprawie czosnku owady mogą wyrządzać duże szkody, osłabiając rośliny i zmniejszając plon. Najgroźniejsze szkodniki to błotniszka czosnkówka, śmietka cebulanka i wciornastki, które uszkadzają liście i cebule.

Niestety, na większość z tych owadów nie ma specjalnych środków chemicznych, więc trzeba stosować inne sposoby ochrony.

Rolnicy mogą używać siatek ochronnych, pułapek feromonowych lub sadzić czosnek w innym miejscu co roku, żeby owady nie miały dogodnych warunków do rozmnażania. Dobrze zaplanowana uprawa pomaga ograniczyć straty, nawet jeśli nie ma dostępnych insektycydów.

Tabela 1- Insektycydy stosowane w uprawie czosnku

Insektycydy
Błotniszka czosnkówka
Śmietka cebulanka
Wciornastki
Obecnie nie ma środków chemicznych do ochrony czosnku przed tymi szkodnikami

Nie ma specjalnych środków chemicznych na błotniszkę czosnkówkę i wciornastki w czosnku. Jedynie na śmietkę cebulankę można użyć Mospilan 20 SP. Większość insektycydów nie jest dopuszczona do stosowania w czosnku, bo Unia Europejska ograniczyła wiele środków chemicznych, które mogą szkodzić ludziom i przyrodzie.

Czosnek rośnie szybko, więc chemia mogłaby zostać w roślinie do zbioru. Zamiast oprysków lepiej stosować inne sposoby ochrony, np. co roku sadzić czosnek w innym miejscu, żeby zmniejszyć ryzyko pojawienia się szkodników.

Można też używać siatek ochronnych, które nie pozwalają owadom składać jaj, albo pułapek feromonowych, które przyciągają szkodniki. Choć nie ma chemicznych środków na wszystkie owady, to dobrze zaplanowana uprawa może pomóc chronić plony. Trzeba obserwować pole i działać szybko, jeśli pojawią się pierwsze oznaki szkodników.

Naturalne metody ochrony czosnku przed szkodnikami

Szkodniki w czosnku można zwalczać bez chemii, stosując naturalne metody. Dobrym sposobem jest sadzenie czosnku co roku w innym miejscu, bo wtedy owady mają trudniej. Można też używać siatek ochronnych, które nie pozwalają szkodnikom składać jaj na roślinach. Pułapki feromonowe przyciągają owady i pomagają je wyłapać, zanim zniszczą plony. Warto też sadzić czosnek obok marchwi lub nagietka, bo ich zapach odstrasza niektóre szkodniki.

pająk krzyżak chroni czosnek przed szkodnikami

Warto również zadbać o to żeby naturalni wrogie szkodników czuli się w naszym ogródku dobrze i pomogli w walce z nimi. Pająki w ogrodzie to naturalni sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami czosnku.

Polują na muchówki, wciornastki i inne owady, które niszczą rośliny. Najlepiej zostawić im miejsce do życia, np. nie usuwać wszystkich chwastów i nie stosować chemii, która może je zabić. Sieci pająków skutecznie łapią owady latające, zanim te zdążą złożyć jaja na czosnku.

Im więcej pająków w ogrodzie, tym mniej szkodników na uprawach!

Bardziej radykalną metodą i może rzadziej spotykaną jest przyniesienie takich pająków do naszego ogródka np z parku czy pobliskiej łąki. Można przynosić pająki do ogródka, bo pomagają łapać szkodniki. Najlepiej złapać je delikatnie do słoika i przenieść w miejsce, gdzie jest dużo roślin. Pająki szybko się przyzwyczają i zaczną budować sieci, które łapią owady niszczące czosnek.

Podobne wpisy