Słodyszek Rzepakowy 🐞🌱 Słodyszek Rzepakowiec -Szkody, Występowanie i Zwalczanie

Słodyszek rzepakowy to mały, jeden z najgroźniejszych szkodników rzepaku, którego larwy żerują na pąkach kwiatowych lub na zawiązkach kwiatów i nasion.
Jest to maleńki robaczek zaledwie 2mm długości a jajka ma jeszcze mniejsze – zaledwie 0,5mm co powoduje, że trudno je nawet dostrzec gołym okiem.
Przynależność systematyczna: rząd chrząszcze (Coleoptera), rodzina łuszczykowate (Nitidulidae).
Rośliny żywicielskie – chrząszcz żeruje na nasiennych plantacjach warzyw kapustnych, rzepy, brukwi, rzepaku, rzepiku i gorczycy, licznych roślinach dziko rosnących, a także na roślinach ozdobnych, drzewach i krzewach.
Szkodnik jest groźny, bo potrafi zniszczyć dużą część plonu, zanim rzepak zdąży zakwitnąć. 🐞 Larwy słodyszka wgryzają się do wnętrza pąków i powodują ich opadanie. 🌿 Największe zagrożenie występuje w ciepłe i suche wiosny, gdy chrząszcze mają dobre warunki do rozmnażania. Rolnicy muszą regularnie obserwować pole, bo jeśli szkodników jest za dużo, konieczne jest szybkie opryskiwanie. 🚜
Słodyszek Rzepakowy czy Słodyszek Rzepakowiec – która nazwa jest poprawna?
Tak naprawde to obydwie nazwy, słodyszek rzepakowy i słodyszek rzepakowiec, są używane w polskich źródłach naukowych.
Odnoszą się do tego samego gatunku chrząszcza o nazwie łacińskiej Meligethes aeneus. Jednakże nazwa słodyszek rzepakowy jest częściej spotykana w literaturze fachowej i publikacjach rolniczych. Na przykład, Sumi Agro Poland używa nazwy „słodyszek rzepakowy” w opisie tego szkodnika. Podobnie, artykuł na blogu FMC Agro również posługuje się tą nazwą BLOG.FMCAGRO.PL. Z kolei Wikipedia podaje nazwę „słodyszek rzepakowiec” jako główną, ale wspomina również o synonimie „słodyszek rzepakowy”. W związku z tym, słodyszek rzepakowy wydaje się być bardziej powszechnie używaną nazwą w polskich źródłach.
Źródło:Sumi Agro Poland – Słodyszek rzepakowy
FMC Agro – Jak skutecznie zwalczyć słodyszka?
Wikipedia – Słodyszek rzepakowiec
Jak wygląda Słodyszek Rzepakowiec?
Poniżej prezentujemy fotografię słodyszka rzepakowego wykonaną z bliska i w powiększeniu

Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód w rzepaku przez Słodyszka Rzepakowego
Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód- straty w wyniku żerowania tego szkodnika w niektórych latach mogą sięgnąć nawet 50% plonu. Najgroźniejsze są chrząszcze żerujące na pąkach kwiatowych. Nadgryzają bowiem pąki u nasady, powodując ich usychanie i opadanie. W kwiatach wyjadają pylniki najczęściej nie uszkadzając zalążni, tak że rozwija się normalna łuszczyna. Larwy żywią się pyłkiem lub nektarem. Mogą też nadgryzać łuszczyny.
Występowanie Słodyszka Rzepakowca
Występowanie – rozpowszechniony w Europie, Ameryce, Azji i północnej Afryce. W Polsce występuje licznie we wszystkich rejonach kraju.
Morfologia Słodyszka Rzepakowego
Morfologia- chrząszcz długości 2-2,5 mm, jest czarny o metalicznym połyskiem o odcieniu granatowym lub ciemnozielonym. Czułki ma buławkowate,3-członowe. Jajo jest białe, wydłużone, długości około 0,5 mm. Larwa długości 3-4 mm, biała z ciemniejszą głową i 3 parami odnóży. Na grzbiecie ma ciemne plamki.
Jak zimuje Słodyszek Rzepakowiec
Biologia- chrząszcze zimują pod grudkami gleby, darniami, ściółce na brzegu lasu lub innych zakrzewionych lub zadrzewionych terenach. Wylot z miejsc zimowania następuje w marcu lub kwietniu, kiedy temperatura powietrza przekroczy 15°C. W maju samice składają jaja pojedynczo lub po kilka. Jedna samica składa około 200 jaj. Rozwój larw trwa od 2-5 tygodni, w zależności od temperatury otoczenia. Dojrzałe larwy opuszczają kwiaty i przepoczwarczają się w glebie. Od końca czerwca obserwuje się chrząszcze nowego pokolenia, które po przejściowym żerowaniu przechodzą do zimowych kryjówek.
Chemiczne Zwalczanie Słodyszka Rzepakowego
Tabela 1 pokazuje środki do zwalczania ślimaków w rzepaku ozimym. 🐌 Zawiera nazwy preparatów, zalecane dawki oraz jakie substancje aktywne w nich działają. 🚜