Gnatarz rzepakowiec – Szkodnik Rzepaku i Kapusty
Gnatarz rzepakowiec (Athalia colibri Christ.)
Przynależność systematyczna: rząd błonkówki(Hymenoptera), rodzina pilarzowate (Tenthredinidae)
Rośliny żywicielskie. Warzywa krzyżowe, rzepak, rzepik, gorczyca oraz rośliny krzyżowe dziko rosnące.
Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód. Szkodnikami są larwy podobne do gąsienic, uszkadzające blaszki liściowe oraz inne części nadziemne rośliny. Nie zwalczane bezpośrednio po zauważeniu mogą zupełnie zniszczyć plantację młodych roślin. Szczególnie groźne są na rozsadnikach. Występują często gniazdowo, w dużej liczebności. Masowe występowanie larw na starszych roślinach prowadzi do szkieletowania liści. Na plantacjach nasiennych obok liści niszczą także kwiatostany i zielone łuszczyny.
Występowanie. Azja, Północna Ameryka, i południowa Afryka. W Polsce powszechny.
Morfologia. Długość ciała dorosłej błonkówki wynosi 6-8 mm, rozpiętość skrzydeł do 15 mm. Odwłok jest pomarańczowy, głowa czarna. Jajo długości około 1 mm, biało żółte owalne. Larwa długości 12- 25 mm, początkowo jasna, później ciemnieje i jest prawie czarna z zielonym odcieniem, głowa czarna. Ma 11 par odnóży, z tego 3 pary tułowiowych. Poczwarka jest koloru żółtego, długości około 7 mm, zamknięta w owalnym kokonie długości około 11 mm.
Biologia. Zimują larwy w kokonach, w ziemi. Wiosną następuje przepoczwarczenie, a wylot dorosłych owadów ma miejsce na początku czerwca. Przelatują one na uprawne i dziko rosnące rośliny krzyżowe. Samica składa jaja w tkankę liścia wzdłuż jego brzegów, po uprzednim rozcięciu skórki pokładełkiem. Jedna samica składa do 300 jaj w ciągu całego życia. Po 4- 12 dniach wylęgają się larwy, których rozwój trwa 2-3 tygodnie. Jeszcze tego samego lata część larw przepoczwarcza się w glebie dając początek drugiemu pokoleniu. Pozostałe larwy przeobrażają się dopiero na wiosnę. Część larw drugiego pokolenia często nie dochodzi do pełnej dojrzałości i ginie.
Zwalczanie. Z chwila zauważenia szkodnika zaleca się bezzwłoczne wykonanie zabiegu chemicznego jednym z zalecanych środków.