Uprawa Fasoli Szparagowej 🌱 Rozsada, Pielęgnacja, Zbiór
Czym jest Fasola Szparagowa?

Fasola szparagowa to taka fasola, którą je się w całości – razem ze strąkiem.
Strąki są miękkie, bez włókien i nie trzeba ich łuskać jak zwykłej fasoli.
Nazwa „szparagowa” wzięła się stąd, że kiedyś jej smak porównywano do szparagów – wcześniej jedzono tylko nasiona i nagle odkryto, że niektóre odmiany fasoli można jeść w całości jak szparagi i stąd wzięła się nazwa.
Najczęściej spotyka się ją w dwóch kolorach: zielonym i żółtym. To warzywo łatwe w uprawie i bardzo smaczne na świeżo, do zupy albo do słoików.
W Polsce fasola szparagowa jest bardzo lubiana latem – wtedy rośnie w ogródkach i na polach. Fasolka szparagowa z bułką tartą na maśle to dla wielu Polaków wręcz takie sztandarowe letnie danie. Coraz częściej je się ją też przez cały rok bo w sklepach i marketach są gotowe paczki mrożonej fasolki. Wystarczy wrzucić na patelnię albo do garnka i gotowe – smaczna i szybka do zrobienia.
Uprawa Fasoli Szparagowej z Siewu

Fasolę szparagową najłatwiej siać prosto do ziemi, jak tylko zrobi się ciepło.
Najlepszy czas to druga połowa maja gdy nie ma już ryzyka przymrozków.
Ziemia powinna być nagrzana, lekka i bez grudek, żeby fasola łatwo wzeszła.
Nasiona sieje się co kilka centymetrów, najlepiej w rzędach, żeby łatwiej było pielić i podlewać. Jak ziemia sucha, to warto podlać po siewie, bo fasola kiełkuje lepiej w wilgotnym podłożu.
Roślina rośnie szybko, więc nie trzeba długo czekać na pierwsze strączki.
Jak dobrze posiana i pielęgnowana to zbiera się ją już po około 2 miesiącach. Jak fasola dobrze wzejdzie i dostanie wodę oraz trochę nawozu to szybko rośnie. Już po dwóch miesiącach można zbierać pierwsze strąki. Najlepiej zrywać je regularnie, bo wtedy roślina wypuszcza kolejne i dłużej plonuje.
Uprawa Fasoli Szparagowej z Rozsady

Termin siewu w szklarni ogrzewanej przypada od połowy marca do początku kwietnia. Okres produkcji rozsady fasoli szparagowej trwa dwa tygodnie.
Nasiona po uprzednim zaprawieniu należy wysiewać po 2 sztuki do ogrzanego podłoża ogrodniczego którym napełnia się tace wielokomórkowe lub do doniczek plastykowych.
Tace i doniczki umieszczamy na stołach podgrzewanych, aby przyśpieszyć kiełkowanie nasion.
Po wschodach usuwa się słabsze siewki, pozostawiając po jednej w każdej komórce, a pojemniki z roślinami przenosi się do chłodniejszej części szklarni. Rośliny fasoli są wrażliwe na przechłodzenie, dlatego nawilżanie podłoża i podlewanie nie może być przeprowadzone zimna wodą. Także fasola jest wrażliwa na zalewanie.
Termin sadzenia rozsady w tunelu przypada na I lub II dekadę kwietnia, rozsada nie może być przerośnięta. Rozsadę sadzi się w rzędach. Rozstawa rzędów powinna wynosić 45-60 cm, a w rzędzie zaleca się sadzić co 15-25 cm.
Pielęgnacja Fasoli Szparagowej

W przypadku uprawy w tunelu konieczne jest nawadnianie roślin (taśmy kroplujące rozłożone w międzyrzędziach), ręczne usuwanie chwastów, oraz wielokrotne spulchnianie międzyrzędzi, z czego pierwsze zaraz po posadzeniu rozsady.
Ponadto w razie potrzeby w razie nadmiernego nasłonecznienia osłaniamy rośliny siatkami cieniującymi, oraz właściwie wietrzymy tunel..
Bardzo ważnym zabiegiem na który trzeba zwrócić szczególną uwagę jest „podtrzymywanie” roślin na sznurach.
Można je zamocować na plikach rozmieszczonych po obu stronach rzędów (co 2,0-2,5 m). Podczas zbioru należy zwracać uwagę, aby pędy opierały się na sznurach i nie dotykały gleby. W niektórych latach niezbędna jest też ochrona przed przymrozkami włókniną.
Włókninę kładziemy na skrzynki rozstawionych co 2-2,5 metra w międzyrzędziach. W ciągu dnia włókninę podnosimy z boków. Podczas utrzymywania się długo chłodów w warunkach niskich temperatur składniki pokarmowe z gleby są słabo dostępne.
Stosujemy wtedy nawożenie dolistne na przykład Florosepem Uniwersalnym w stężeniu 0,1% 3-4 razy. Zdejmowanie foli jest możliwe tylko wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo przymrozków.
W praktyce w tunelach wysokich folia jest za dnia podnoszona po bokach na całej długości, a na noc zakładana. Możliwe jest pozostawienie foli przez cały okres uprawy.
Przyspieszona Uprawa Fasoli Szparagowej

Fasola w Polsce uprawiana jest do przetwórstwa na mrożenie i konserwowanie.
Powierzchnia uprawy fasoli szparagowej w ostatnich latach zwiększyła się dwukrotnie z 3,5 do 7,5 tys./ha, a produkcja wzrosła z 35 tys. ton do 50 tys. ton.
Uprawa przyśpieszona fasoli szparagowej w celu utrzymania plonu w czerwcu wymaga siewu nasion już w drugiej dekadzie kwietnia, a więc dokładnie o miesiąc wcześniej niż w tradycyjnej uprawie.
Najodpowiedniejsze do takiej uprawy są tunele nieogrzewane lub wysiew bezpośrednio do gleby w III dekadzie kwietnia z okładaniem zagonów wikliną polipropylenową Agryl.
Taka uprawa zdaje egzamin w latach, gdy nie ma długotrwałych i późnych przymrozków. Gdy spodziewamy się takich przymrozków to fasolkę szparagową lepiej sadzić z rozsady produkowanej w szklarni ogrzewanej i sadzonej w tunelu w drugiej dekadzie kwietnia.
Zbiór Fasoli Szparagowej

Zbiór strąków fasoli szparagowej rozpoczyna się na przełomie maja i czerwca, okres od posadzenia rozsady do pierwszego zbioru wynosi 50 dni.
Zbiór przeprowadzamy bardzo ostrożnie, gdyż rośliny są bardzo delikatne i kruche.
Najczęściej strąki zbiera się trzy razy, długość okresu plonowania zależy od cech odmianowych. Plon fasoli szparagowej wynosi około 2–2,5 kg z m², a w uprawie z rozsady do 3,5 kg.
Jakość materiału zebranego zależy od zdrowotności roślin. Największym zagrożeniem jest zgnilizna twardzikowa i szara pleśń.
Dlatego nie wolno zbierać fasoli po deszczu, bo wtedy łatwo ją uszkodzić i choroby się szybciej rozwijają.
Dobrze też wietrzyć tunel albo grządkę, jeśli jest przykryta, bo wilgoć to największy wróg. Uszkodzone lub gnijące strąki lepiej od razu usuwać, żeby nie zarażały innych. Zdrowa fasola to nie tylko większy plon, ale i lepszy smak.