Uprawa Roli pod uprawę Fasoli 🌱 nawożenie Fasoli

Przygotowując glebę pod uprawę fasoli warto pamiętać, że najkorzystniejsza jest głęboka orka zimowa, która umożliwi zgromadzenie dużej ilości wody po zimie.
Gleba winna być szczególnie starannie przygotowana, pulchna i wolna od chwastów.
Dopuszczalna może być tez w szczególnych wypadkach orka wiosenna.
Wiosenne uprawy mają na celu zatrzymanie wody, takie jak włókowanie i bronowanie.
Drugi cel wiosennych upraw to niszczenie chwastów i spulchnianie gleby przed siewem. Ziemia pod fasolę musi być miękka, żeby korzeń mógł łatwo w nią wejść. Jak gleba jest zbita, to fasola słabo rośnie i kiepsko zawiązuje strąki.
Trzeba też dobrze wyrównać pole, żeby woda nie stała po deszczu. Chwasty trzeba usuwać wcześniej, bo później ciężko z nimi wygrać. Jak ktoś ma lekką ziemię, to trzeba uważać, żeby nie przesuszyć.
Bronowanie dobrze rozbija grudki i napowietrza glebę. Dobrze przygotowana ziemia to połowa sukcesu przy uprawie fasoli.
Nawożenie Fasoli 🌱 Azot, Fosfor, Potas i Mikroelementy w Uprawie

Fasola ma stosunkowo niskie wymagania nawozowe azotem.
Dawka azotu stosowana pod fasolę nie powinna przekraczać 40 kg N/ha i powinna być zastosowana w dwóch dawkach w początkowych fazach rozwoju.
Nawożenie fosforem i potasem fasoli powinno być stosunkowo wysokie. Fasola jest szczególnie wrażliwa na chlor, dlatego potas podajemy w formie siarczanowej.
W uprawie fasoli może wystąpić niedobór mikroskładników, a w szczególności manganu i cynku. Fasoli raczej się nie uprawia na oborniku, ale już drugi rok po oborniku jest uprawiana, na co bardzo korzystnie reaguje.
Nie warto dawać fasoli za dużo nawozu, bo wtedy tylko idzie w liście. Jak się przesadzi z azotem, to roślina rośnie bujnie, ale mało kwitnie i nie daje plonu.
Najlepiej sprawdzić ziemię przed siewem i dopiero wtedy dobrać nawóz. Potas w wersji z chlorem może zaszkodzić, więc lepiej sięgnąć po siarczan.
Jak ziemia jest uboga w mikroelementy, to fasola może żółknąć albo słabo rosnąć. Wtedy warto dać nawóz dolistny z cynkiem albo manganem. Po oborniku w drugim roku fasola często rośnie jak szalona – ma wilgoć, składniki i dobrą strukturę ziemi.