🥔 Zbiór i Magazynowanie Ziemniaków – Warunki Przechowywania 📦

Uprawy » Ziemniaki » Uprawa Ziemniaków » Zbiór i Magazynowanie Ziemniaków
 Zbiór i Magazynowanie Ziemniaków – Etapy i Warunki Przechowywania

Do zbioru ziemniaków należy przystępować wówczas, gdy na bulwach wytworzy się korek, który nie schodzi pod naciskiem palca, a nać zasycha, albo jest zeschnięta.

Tylko bardzo wczesne i wczesne odmiany jadalne zbieramy przy niepełnej dojrzałości bulw do bezpośredniej konsumpcji.

Zbiór wczesnych odmian  jadalnych można rozpocząć gdy średnica bulw wynosi 2,5 cm, a polon pod krzakiem wynosi 25 dekagramów.

Ziemniaki po każdym  zbiorze powinny być koniecznie obsuszone.

Osuszanie ziemniaków zapobiega to poważnym stratom podczas przechowywania.

Wilgotne bulwy łatwo gniją i mogą się psuć w magazynie. Dlatego najlepiej suszyć je w przewiewnym miejscu, gdzie nie pada deszcz. Jeśli ziemniaki są bardzo brudne, warto je przebrać i oczyścić z nadmiaru ziemi.

Dobrze wysuszone bulwy dłużej się przechowują i nie tracą jakości.

Etapy magazynowania ziemniaków po zbiorze :

  • I etap- osuszanie powinno trwać 1-3 dni najlepiej powietrzem o niskiej wilgotności i temperaturze niższej niż temperatura bulw.
  • II etap- to dojrzewanie, zabliźnianie uszkodzeń oraz korkowacenie skórki. Okres trwa 2 tygodnie w temperaturze 12-18°C przy wilgotności powietrza 95%. Wietrzenie ograniczone do minimum.
  • III etap- schładzanie trwa ok. 3 tygodnie powinno być intensywne, temperatura  dziennie powinna być obniżana o ok. 1°C, schładzać można za pomocą powietrza atmosferycznego.
  • IV etap- długotrwałe przechowywanie polega na utrzymaniu bulw w niskiej temperaturze 2-5°C, aż do końca sezonu przechowalniczego.
  • V etap- przygotowanie ziemniaków przed ich użytkowaniem. Ziemniaki jadalne i do przetwórstwa wymagają podwyższonej temperatury w okresie 10 dni w celu zwiększenia odporności bulwy. Sadzeniaki podkiełkujemy na świetle przez okres 3-5 tygodni w temperaturze 10-15°C.

Podobne wpisy