Zbiór Rzepaku 🌾🚜 Metody, Terminy i Optymalne Warunki

W naszych warunkach rzepak zbiera się najczęściej jednoetapowo w pierwszej połowie lipca. Rzadziej zbiera się dwuetapowo, a najrzadziej wieloetapowo.
Do zbioru jednoetapowego można przystąpić w fazie dojrzałości pełnej rzepaku, kiedy 90% nasion zbrunatniało, a pozostałe 10% brunatnieje po bokach.
Zawartość wody w ziarnie po zbiorze wynosi około 20% i po zbiorze należy ziarno należy dosuszyć.
Dojrzewanie czasami się przyspiesza za pomocą środków chemicznych, a ubytek wody w ziarnie wspomaga się desykantami.
Preparaty przyśpieszające dojrzewanie stosuje się na początku dojrzałości technicznej, a desykanty nie wcześniej niż na początku dojrzałości pełnej. Zabiegi chemiczne stosujemy, gdy plantacje dojrzewają nierównomiernie. Stosujemy desykację, gdy rzepak wylęgnie i jest przerośnięty chwastami.
Zbiór dwuetapowy rzepaku rozpoczyna się w pełni dojrzałości technicznej, rośliny kosi się na wysokości co najmniej 30 cm na pokosy i tak dojrzewają na ściernisku.
Po doschnięciu pokosów, które trwa 5-7 dni przystępujemy omłotu rzepaku kombajnem. Musimy jednak zwrócić jednak uwagę, żeby ziarno nie było zbyt suche.
Zawartość wody poniżej 10% nie jest wskazana, gdy ziarno w czasie omłotu się rozbija. Nadto zbiór dwuetapowy przeprowadzamy wcześniej od zbioru jednoetapowego. Straty ziarna przy zbiorze jednoetapowy są większe, a koszty przy obu etapach porównywalne.
Zabiegi Chemiczne przed Zbiorem Rzepaku
Tabela 1 pokazuje różne środki chemiczne stosowane przed zbiorem rzepaku. 🌾 Opisuje dawki, terminy i sposób stosowania desykantów oraz preparatów zapobiegających pękaniu łuszczyn. 🚜 Dzięki tym zabiegom rzepak dojrzewa równomiernie, łatwiej się zbiera i ma mniejsze straty nasion. ✅