Zgnilizna Szyjki Cebuli 🧅 Objawy, Przyczyny i Zwalczanie

Zgnilizna szyjkowa cebuli (zwana czasem szara pleśń) choroba występuje na cebuli w pierwszym i drugim roku, a także przechowalni. Chorobę powoduje grzyb Botrytis alli Munn a także Botryotinia squamosa, Ciborinia allii ,Botrytis aclada i Botrytis allii.
Grzyb rozwija się nadziemnych częściach rośliny, wnikając przez miejsca uszkodzeń: mechanicznych w czasie zabiegów pielęgnacyjnych i zbioru, oraz przez uszkodzenia spowodowane przez szkodniki.
Liście w pierwszym roku mogą być porażone we wczesnych fazach rozwojowych.
Na liściach pojawiają się plamy stopniowo powiększające się, z żółtawą obwódką. W okresie wegetacji porażeniu ulega szyjka cebuli, do której grzyb wnika podczas zasychania szczypioru lub przez miejsca uszkodzone mechanicznie. Pozornie zdrowe cebule, które uległy infekcji na polu zaczynają gnić w przechowalni od szyjki.
Jak wygląda i jak rozpoznać Zgniliznę Szyjki Cebuli
Obraz choroby – jest to choroba, którą dość łatwo rozpoznać i nie trzeba być tu ekspertem. Zgniliznę szyjki cebuli najłatwiej rozpoznać w późniejszym stadium choroby. Szczypior zaczyna gnić u podstawy i łatwo się wyciąga. Niestety trudniej jest ją wykryć gdy: cebula wygląda zdrowo na zewnątrz, ale gnije od środka. Drugim przypadkiem kiedy wykrycie jest utrudnione jest przypadek kiedy początkowe objawy są niewielkie, a choroba rozwija się dopiero w przechowalni.
👉 Największy problem to ukryta infekcja – cebula może wyglądać dobrze na polu ale gnić zaczyna dopiero po zbiorze.
Zgnilizna szyjki cebuli zaczyna się od gnicia szczypioru u podstawy a potem rozprzestrzenia się na całą cebulę. Chore cebule stają się miękkie i zaczynają brzydko pachnieć a nawet śmierdzieć i pokrywają się szarym, pylącym nalotem grzyba – stąd nazwa szara pleśń która jest innym określeniem tej choroby. Najbardziej charakterystyczne jest to że po naciśnięciu chorej cebuli ze środka może wydobywać się wodnista i gnijąca masa.
Fotografie przedstawiające objawy choroby Zgniliznę Szyjki Cebuli – (kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze)
Jeżeli proces gnilny powodowany jest wyłącznie przez grzyb, to cebula ulega suchej zgniliźnie, jeżeli grzybowi towarzyszą bakterie to rozwija się mokra zgnilizna. Na powierzchni porażonych cebul tworzą się lekko zapadnięte plamy różnej wielkości.
Po odsunięciu łusek suchych widać szarobrunatny nalot grzybni. Rozwojowi choroby sprzyja wysoka wilgotność powietrza i wysoka temperatura, a także porażenie przez mączniaka rzekomego. Choroba przenoszona jest przez za pośrednictwem wysadków, dymki i nasion. Na plantacji na nasiennej choroba rozwija się przez cały okres wegetacji.
Pędy kwiatostanowe ulegają załamaniu u podstawy, a kwiatostany zamierają. W czasie przechowywania procesy gnilne mogą powodować grzyby Sclerotinia sclerotiorum i Penicilium.
Zwalczanie i Zapobieganie Zgniliznie Szyjki Cebuli
Chemicznie zwalczamy tę chorobę za pomocą zapraw nasiennych, a w czasie wegetacji za pomocą fungicydów. Ważne jest także niszczenie resztek roślinnych po zbiorach, bo grzyb zimuje w glebie i na obumarłych liściach.
Cebulę najlepiej przechowywać w suchym i przewiewnym miejscu, ponieważ wilgoć sprzyja rozwojowi choroby. Dobrze jest też unikać gęstego sadzenia cebuli, bo gdy rośliny rosną zbyt blisko siebie, choroba szybciej się rozprzestrzenia.
Warto wybierać odmiany odporne na zgniliznę szyjki, aby zmniejszyć ryzyko strat w uprawie.