Wciornastek Tytoniowiec 🐛 Szkodnik Cebuli 🧅Objawy i Zwalczanie

Uprawy » Cebula » Szkodniki Cebuli » Wciornastek Tytoniowiec
Wciornastek Tytoniowiec 🐛 Szkodnik Cebuli 🧅Objawy i Zwalczanie

Wciornastek tytoniowiec (Thrips tabaci) są to szkodnik, który atakuje zarówno jesienią jak i wiosną. Osobniki dorosłe są szare bądź brunatne, maja około 2mm długości. Larwy są nieco mniejsze jasnożółte.

Szkodliwe są wszystkie stadia rozwojowe wciornastka. W tradycyjnej uprawie wiosennej występuje 6-7 pokoleń, w uprawie cebuli ozimej występuje 2-3 pokolenia na jesieni, oraz 2 pokolenia wiosną.

Żerowanie larw na liściach i osobników dorosłych powoduje żółkniecie i deformację szczypioru oraz hamuje jego wzrost.

Szczególnie narażone są plantacje zakładane w pobliżu zbóż, cebuli sianej na wiosnę i w pobliżu plantacji porów. Wciornastek atakuje wtedy młode plantacje cebuli ozimej, zaraz po zbiorach plonu.

Jak wygląda i jak rozpoznać Wciornastki w Uprawach Cebuli

Wciornastek tytoniowiec to mały, żółtawy lub brązowy robaczek o podłużnym ciele i cienkich skrzydłach. Żeruje na liściach cebuli, wysysając soki co powoduje, że przez co szczypior bieleje i się staje się suchy i zaczyna się zwijać.

Jeśli na liściach widać srebrzyste plamki i drobne czarne kropeczki (odchody), to znak, że wciornastek zaatakował uprawę. Jeśli cebula ma żółknące liście i drobne uszkodzenia w postaci wygryzionych fragmentów to oznacza to że może być może zaatakowana przez wciornastka tytoniowca.

Małe, cienkie owady o wydłużonym ciele można zauważyć na liściach lub w szczypiorze. Jeśli w cebuli widzisz takie drobne żółtawe robaczki to znak, że szkodnik żeruje w Twoich uprawach.

Fotografie pokazujące Wciornastka Tytoniowca – kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Cykl rozwojowy Wciornastka Tytoniowca

Samica wciornastka składa jaja w liściach cebuli, wciskając je do wnętrza tkanki, zwykle pojedynczo lub w małych grupach. W ciągu życia może złożyć nawet 100-200 jaj, a ich rozwój zależy od temperatury – w ciepłe dni larwy mogą wylęgnąć się już po 3-5 dniach, a w chłodniejsze może to potrwać dłużej. Młode larwy są białe lub jasnożółte i od razu zaczynają żerować, wysysając soki z liści cebuli. Po około 5-10 dniach larwy przechodzą w stadium poczwarki, które ukrywają się w glebie lub w resztkach roślinnych. Po kilku kolejnych dniach wykluwają się dorosłe osobniki i cykl zaczyna się od nowa.

Szkodliwość i Zwalczanie Wciornastka Tytoniowca

Próg ekonomicznej szkodliwości to 6-10 sztuk wciornastka na roślinie. Oprysk jesienny 2-3 krotny w odstępach 7 dniowych jest skuteczny i ogranicza populację wciornastka wiosną o 30%. Na wiosnę musimy jednak też pamiętać o walce chemicznej z wciornastkiem. Pierwsze wciornastki na cebuli ozimej pojawiają się już w połowie kwietnia. W przypadku przekroczenia ekonomicznego progu zagrożenia wciornastkiem, przeprowadzamy oprysk chemiczny.

Wciornastka tytoniowca można zwalczać na kilka sposobów, aby ochronić uprawy cebuli. Ważne jest niszczenie resztek roślinnych po zbiorach, bo tam mogą zimować larwy. Niebieskie lepy pomagają w monitorowaniu szkodnika, ponieważ wciornastki lgną do tego koloru i przyklejają się do pułapek. Warto też stosować naturalnych wrogów, jak drapieżne roztocza i złotooki, które zjadają larwy wciornastka. W razie silnej inwazji stosuje się opryski środkami owadobójczymi, ale najlepiej je zmieniać, by szkodniki nie uodporniły się na jeden preparat.

Kilka słów na temat wciornastka w w cebuli i jego zwalczaniu można usłyszeć w poniższym wideo:

Wciornastek Tytoniowiec – Ciekawostki

1️⃣ Lubi ciepło i sucho. W upalne lata wciornastki rozmnażają się szybciej, bo jaja wylęgają się w kilka dni.

2️⃣ Jest tak mały, że trudno go zobaczyć. Dorosłe wciornastki mają zaledwie 1 mm długości, a ich larwy są jeszcze mniejsze.

3️⃣ Roznosi wirusy. Oprócz wysysania soków może przenosić groźne choroby roślin, które osłabiają plony.

4️⃣ Nie skacze jak pchła, ale dobrze lata. Jego cienkie skrzydła pozwalają mu unosić się na wietrze i łatwo przemieszczać na nowe pola.

5️⃣ Silnie reagują na kolor niebieski. Wciornastki lecą w stronę niebieskich powierzchni, dlatego stosuje się niebieskie lepy, które pomagają monitorować i zwalczać te szkodniki.

Podobne wpisy