Poskrzypka Cebulowa 🐞 Szkodnik Cebuli 🧅 Objawy i Zwalczanie

Poskrzypka cebulowa (Lilioceris merdigera)- roślinami żywicielskimi tego szkodnika są wszystkie rośliny cebulowe. Młode larwy wygryzają otwory w liściach, starsze żerują wewnątrz liści. W Polsce występuje głównie w rejonach południowych i południowo-wschodnich.
Poskrzypka cebulowa żeruje głównie na plantacjach cebuli, ale można ją spotkać także w ogródkach i na polach, gdzie rosną rośliny liliowate.
Nie jest szkodnikiem leśnym, mimo że czasem nazywana jest „leśną” .
Nazwa ta pochodzi od jej występowania na dziko rosnących liliowatych, takich jak konwalie czy dzikie czosnki.
Najczęściej atakuje uprawy w ciepłych rejonach kraju, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie Polski.
Jak wygląda i jak rozpoznać Poskrzypkę Cebulową w Cebuli
Chrząszcz silnie zbudowany, długości 6-8 mm i pokrywy ceglasto-czerwone. Jajo jest owalne czerwonobrunatne, wielkości 1,4-0,66 mm. Larwa do 8 mm długości, brunatno żółta, głowa i nogi czarne.
Poczwarka jest brunatno szara, w luźnym kokonie. Chrząszcze i poczwarki zimują w glebie. Na wiosnę chrząszcze przelatują na najbliższe uprawy cebuli lub inne rośliny z rodziny liliowatych. Samice od maja do czerwca składają jaja w dolnych częściach liści, w rzędy od 2 do 9 sztuk.
Fotografie Pokazujące Poskrzypkę Cebulową i jej larwę – kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze
Cykl rozwojowy Pospkrzypki Cebulowej
Jedna samica składa 200-300 jaj. Po upływie około 10 dni z jaj wylęgają się larwy, których rozwój trwa około 18 dni. Larwy przepoczwarczają się w wierzchniej warstwie gleby. Stadium poczwarki trwa około 22 dni. W naszych warunkach szkodniki wydają dwa pokolenia.