Udnica Cebulówka 🦟 Szkodnik Cebuli 🧅 Objawy i Zwalczanie

Uprawy » Cebula » Szkodniki Cebuli » Udnica Cebulowa
Udnica Cebulowa 🦟 Szkodnik Cebuli Objawy i Zwalczanie

Udnica cebulowa (Łacińska nazwa: Delia platura ) to muchówka, czyli owad podobny do zwykłej muchy domowej która wiosną i latem wlatuje nam do domu.

Dorosłe osobniki są ciemnobrunatne z metalicznym połyskiem i żywią się nektarem kwiatów.

Dla upraw cebuli niebezpieczne są larwy. Larwy udnicy cebulowej wgryzają się do cebuli i powodują jej gnicie, dlatego szkodnik ten jest groźny dla upraw.

Larwy żerują między innymi na cebuli. Udnica atakuje cebulę uszkadzaną najczęściej przez śmietkę cebulankę lub inne szkodniki, oraz uszkodzoną mechanicznie.

W Polsce występuje w rejonach stałej uprawy cebuli. 

Poskrzypka cebulowa (Lilioceris merdigera)- roślinami żywicielskimi tego szkodnika są wszystkie rośliny cebulowe. Młode larwy wygryzają otwory w liściach, starsze żerują wewnątrz liści. W Polsce występuje głównie w rejonach południowych i południowo-wschodnich. 

Poskrzypka cebulowa żeruje głównie na plantacjach cebuli, ale można ją spotkać także w ogródkach i na polach, gdzie rosną rośliny liliowate.

Nie jest szkodnikiem leśnym, mimo że czasem nazywana jest „leśną” .

Nazwa ta pochodzi od jej występowania na dziko rosnących liliowatych, takich jak konwalie czy dzikie czosnki.

Najczęściej atakuje uprawy w ciepłych rejonach kraju, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie Polski.

Jak wygląda i jak rozpoznać Udnicę Cebulówkę w Cebuli

Jest to muchówka długości 6,5-9 mm ciemnobrunatna z metalicznym połyskiem. Jajo białe, podłużnie owalne, długości 0,8 mm..

Larwa szarobiała, od spodu spłaszczona, pomarszczona, kształtu beczułkowatego, długości do 10 mm. Larwy zimują w cebulach pozostawionych na polu lub w przechowalniach. 

Fotografie Pokazujące Udnicę Cebulową – kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Cykl rozwojowy Udnicy Cebulówki

Wylot much odbywa się zwykle w maju. Samice składają jaja w niedużych złożach na cebulach i koło nich w glebę. Rozwój jaja w zależności od temperatury trwa 5-10 dni. Wyległe larwy wdrążają się do cebul, gdzie żerują, wskutek czego wewnętrzna część cebul zmienia się w gnijącą masę.

Rozwój larw trwa od 18 do 25 dni, po czym przepoczwarczają się w miejscu żeru między łuskami. Od końca lipca trwa wylot much drugiego pokolenia. Zwalczamy szkodnika przez staranne usuwanie i niszczenie wszystkich resztek cebuli, sortowanie cebuli i zaprawianie nasion.

Podobne wpisy