Wgryzka Szczypiorka 🦋 Szkodnik Cebuli 🧅 Objawy i Zwalczanie

Wgryzka szczypiorka (Acrolepiopsis assectella) to mały motyl, który jest groźnym szkodnikiem cebuli i szczypiorku. Żyje na terenach uprawnych, w ogrodach oraz na dziko rosnących roślinach cebulowych.
Występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej i jest niestety obecny również w Polsce gdzie najczęściej pojawia się tam, gdzie uprawia się cebulę na dużą skalę.
Jego larwy żerują na liściach cebuli, szczypiorku oraz pora, wygryzając w nich tunele i powodując ich zamieranie.
Największe szkody wyrządzają latem, gdy pojawia się trzecie pokolenie gąsienic które rozwija się najszybciej i można powiedzieć że jest najbardziej żarłoczne i atakuje młode rośliny które jest najbardziej wrażliwe na uszkodzenia.
Wgryzka szczypiorka jest nocnym motylem czyli można powiedzieć, że to poprostu ćma, czyli mały nocny motyl, który lata po zmroku i przyciąga go światło. W spoczynku składa skrzydła dachówkowato, a jej ubarwienie jest brązowe i niepozorne, jak u większości ciem.
Jak wygląda i jak rozpoznać Wgryzkę Szczypiorkę w Cebuli
Wgryzka szczypiorka jest to niewielki motyl, do 2 cm długości. Szkodliwe są zielonkawe gąsienice długości 1 cm wygryzające tkankę liścia. Efektem żerowania jest tak zwane minowanie liści w postaci podłużnych jasnych plam, bądź ubytki tkanki liścia. Uszkodzenia są podobne do uszkodzeń powodowanych przez chowacza szczypiorka. Chowacz szczypiorek na plantacji pojawia się wczesną wiosną.
Tak patrząc na wygląd Wgryzki Szczypiorki można odnieść wrażenie, że jest ona podobna do mola spożywczego (np. omacnicy spichrzanki – Plodia interpunctella) i łatwo ją można z nim pomylić. Zarówno owada dorosłego jak i larwe. Należą do tego samego rzędu – motyli z punktu widzenia systematyki biologicznej ale różnią się już na poziomie rodziny – wgryzka należy do Acrolepiidae, a mól spożywczy do Pyralidae.
Fotografie Pokazujące Wgryzkę Szczypiorkę i jej larwę – kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze
Cykl rozwojowy Wgryzki Szczypiorki
W ciągu roku występują trzy pokolenia wgryzki. Dla wschodów cebuli ozimej zagrożeniem może być trzecie pokolenie pojawiające się w sierpniu, wówczas gąsienice niszczą całe rośliny. Pojawiające się wiosną pierwsze pokolenie zagraża głównie późnym odmianom cebuli ozimej zbieranej pod koniec maja i czerwcu, oraz cebuli sianej lub sadzonej wiosną.