🐛 Drążnica Pomidorówka – Szkodnik Ziemniaka i Innych Roślin 🥔

Uprawy » Ziemniaki » Szkodniki Ziemniaków » Drążnica Pomidorówka
🐛 Drążnica Pomidorówka – Szkodnik Ziemniaka i Innych Roślin 🥔

Drążnica pomidorówka (Gortyna flavago) to owad – szkodnik, to szkodnik, który może uszkadzać ziemniaki, pomidory i rabarbar oraz liście tytoniu.

Jest to motyl, ale jego gąsienice wgryzają się w łodygi roślin i tam żerują. I to właśnie te gąsienice są najgroźniejsze dla upraw!

Gąsienice są długie, czerwonobrunatne i mają jasne smugi na grzbiecie.

Na wiosnę larwy wykluwają się z jaj i zaczynają żerować wewnątrz pędów, co osłabia rośliny.

Dorosłe motyle pojawiają się pod koniec lata i latają nocą – są to potocznie tak zwane ćmy. Samice składają jaja przy ziemi na różnych roślinach. Przez cały cykl życia drążnica może uszkodzić wiele roślin, dlatego warto chronić uprawy. 🐛🥔

Przynależność systematyczna: rząd- motyle (Lepidoptera), rodzina-sówkowate.

Rośliny żywicielskie: Motyle żywią się nektarem kwiatów. Gąsienice żerują na: pomidorach, tytoniu ziemniakach, rabarbarze i innych gatunkach roślin.

Występowanie: Europa Południowa i Środkowa, w Polsce rozpowszechniona. Największa szkodliwość notuje się w rejonach północno-wschodnim kraju.

Czy drążnica pomidorówka to Ćma?

Tak, drążnica pomidorówka to ćma tak potocznie określa się nocne motyle 🦋 Należy do rodziny sówkowatych (Noctuidae), czyli takiej samej, do której należą inne nocne motyle. Dorosłe osobniki latają o zmierzchu i w nocy a w ciągu dnia się ukrywają się, a ich gąsienice żerują wewnątrz łodyg roślin.

Ćmy te nie są groźne same w sobie, bo dorosłe motyle żywią się nektarem kwiatów. Jednak ich gąsienice niszczą ziemniaki, pomidory i inne uprawy, wygryzając tunele w łodygach i osłabiając rośliny. Dlatego drążnica jest uznawana za groźnego szkodnika w rolnictwie. 🐛🥔

Jak wygląda i jak rozpoznać Drążnice Pomidorówkę szkodnika Ziemniaka

Fotografie przedstawiające drążnice pomidorówkę – szkodnika ziemniaków – kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Morfologia: Motyl, długości około 30 mm ma przednie skrzydła o rozpiętości około 40 mm, barwy brunatnej, ich środkowa część, oraz pole zewnętrzne od linii poprzecznej jest złotożółta. Skrzydła drugiej pary są żółtawoszare. Jajo jest okrągłe, na biegunach spłaszczone, płasko żeberkowane, barwy żółtawej, średnicy 0,75-0,8 mm. Gąsienica długości 40-50 mm, od strony grzbietowej czerwonobrunatna, z trzema przerywanymi, podłużnymi jaśniejszymi smugami. Przerwy między segmentami są białawo żółtawe. Brodawki na ciele i tarczka odbytowa czarne. Głowa oraz tarczka na pierwszym segmencie jasnobrązowe.

Biologia: Zimują jaja. Wylęgłe wiosną, zwykle w maju, gąsienice wgryzają się do pędów roślin żywicielskich. Żerują w rdzeniu, przesuwając się od podstawy do wierzchołka pędu. W razie złamania się pędu przechodzą na inne rośliny. Przez cały okres życia larwalnego gąsienice przebywają wewnątrz pędów, uszkadzając niekiedy kilka roślin. Gąsienice ostatniego stadium schodzą w dół pędu i tam przepoczwarczają się.  Motyle pojawiają się w sierpniu. Latają o zmierzchu i nocą w okresie od sierpnia do połowy października. Samice składają na częściach przyziemnych różnych roślin.

Podobne wpisy