🐛 Paciepnica Ziemniaczana – Szkodnik Upraw Ziemniaka i Innych Roślin 🥔

Uprawy » Ziemniaki » Szkodniki Ziemniaków » Paciepnica Ziemniaczana

Paciepnica ziemniaczana (Hydroecia micacea) – jest to owad szkodnik atakujący ziemniaki, buraki, pomidory i inne rośliny uprawne i wyrządzający szkody w plonach.

Dorosłe motyle nie szkodzą uprawom, bo żywią się nektarem i sokiem z drzew. Najgroźniejsze są gąsienice, które wgryzają się w łodygi i liście roślin, wyjadając ich wnętrze.

Przez to liście zaczynają więdnąć, żółknąć i usychać, a w łodygach zostają puste korytarze zanieczyszczone odchodami.

Szkodnik ten zimuje w jajach, a larwy wylęgają się wiosną i od razu zaczynają żerować. Gąsienice przepoczwarzają się w ziemi, a nowe motyle wylatują latem, żeby złożyć kolejne jaja.

W ostatnich latach paciepnica pojawia się coraz częściej, dlatego warto dbać o ochronę upraw. 🐛🥔

Rodzaj i wielkość wyrządzanych szkód: Liście roślin opanowanych przez gąsienice więdną i zasychają. Chodniki wydrążone wewnątrz pędu i ogonków liści są zanieczyszczone kałem gąsienic. Zauważa się w ostatnich latach większe nasilenie ataków lokalnych tego szkodnika

Czy Paciepnica Ziemniaczana to Ćma?

Tak, paciepnica ziemniaczana to ćma – tak jak potocznie zwykle mówi się na nocne motyle. 🦋 Należy do rodziny sówkowatych (Noctuidae), czyli tej samej, co inne nocne motyle. Dorosłe paciepnice latają nocą, a w dzień chowają się w trawie i na roślinach, gdzie są mniej widoczne i w zasadzie w dzień się ich nie spotyka.

Same ćmy nie robią szkód, bo żywią się nektarem i sokiem z drzew. Największy problem to ich gąsienice, które wgryzają się w łodygi ziemniaków, buraków i pomidorów. Tworzą w środku dziury i korytarze, przez co rośliny słabną i mogą usychać. Dlatego paciepnica jest uznawana za groźnego szkodnika w uprawach. 🐛🥔

Jak wygląda i jak rozpoznać Paciepnice Ziemniaczaną szkodnika Ziemniaka

Fotografie przedstawiające paciepnice ziemniaczaną – szkodnika ziemniaków – kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Występowanie: Rozprzestrzeniona w całej Europie, w Polsce na terenie całego kraju.

Morfologia: Motyl średniej wielkości, długości 20-25 mm i rozpiętości skrzydeł 25-35 mm. Przednie skrzydła są barwy czerwonawo- brązowawo-szarej , z brązowymi, poprzecznymi liniami, oraz wyraźna nerkowatą plamka, otoczoną ciemnobrązową obwódką. Tylne skrzydła żółtoszare, lekko przydymione. Jajo kształtu spłaszczonej półkuli, o średnicy 0,7-0,8 mm, delikatnie, podłużnie żeberkowane, barwy czerwonawo żółtej do ciemnobrązowej. Gąsienica długości 25-40 mm ma barwę czerwonawą, po bokach żółtawą z pręgami czarno punktowanymi, tarcze i zakończenie odwłoka żółtawe, głowa ciemnobrunatną. Brązowa poczwarka.

Biologia: Zimują jaja w dolnych częściach chwastów, oraz roślin uprawnych. Gąsienice wylęgają się wczesną wiosną. Żerują początkowo w miejscu wylęgu, a później przechodzą na inne rośliny żywicielskie. W końcu czerwca i w lipcu gąsienice opuszczają swoje żerowiska i schodzą do gleby gdzie przepoczwarczają się na głębokości 5-15 cm. Po upływie 2-3 tygodni wylatują motyle z pokolenia letniego. W kilka dni po wylocie samice składają jaja w kupkach po 20-60 sztuk. Płodność samicy wynosi około 200-400 jaj.

Podobne wpisy