Insektycydy w Ochronie Pszenicy – Rodzaje, Dawki i Zastosowanie

Insektycydy to środki, które zabijają robactw, owady i szkodniki zjadające pszenicę. Jak mszyce, pryszczarki czy skrzypionki atakują, to plony mogą mocno spaść.
Rolnik opryskuje pole, żeby pozbyć się tych szkodników, bo inaczej mogą zniszczyć kłosy i liście. Najlepiej pryskać, jak tylko zauważy się pierwsze owady, żeby nie dopuścić do ich rozmnożenia.
Różne środki działają na różne szkodniki, więc trzeba dobrze wybrać odpowiedni oprysk.
Insektycydy mają określone dawki na hektar i nie wolno ich stosować na oko, bo za dużo może zaszkodzić roślinom.
Nie można też pryskać, jak pszenica kwitnie, bo może to zaszkodzić pszczołom. Dobrze jest opryskiwać wieczorem, kiedy pszczoły już nie latają.
Po deszczu oprysk może się spłukać, więc wtedy trzeba czasem powtórzyć zabieg. Jak dobrze dobierze się środek i czas oprysku, to pszenica rośnie zdrowa i daje większy plon.
Stosowanie i dawkowanie Insektycydów w Ochronie pszenicy
Stosowanie i dawnowanie preparatów do ochrony pszenicy przedstawia tabela1:

Do ochrony pszenicy przed szkodnikami stosuje się insektycydy, czyli środki owadobójcze. Najczęściej używa się preparatów na mszyce, pryszczarki i skrzypionki, które mogą mocno osłabić plony.
Opryski najlepiej robić w bezwietrzne dni, gdy temperatura nie jest za wysoka, żeby środek dobrze się wchłonął. Ważne jest też, żeby nie pryskać, gdy pszenica kwitnie, żeby nie zaszkodzić pszczołom. 🚜🌾