Pszenica Galeria Zdjęć

📷🌾 Pszenica Galeria Zdjęć 🌾📷 Galeria zdjęć związanych z pszenicą 🌿✨

📷🌾 Pszenica Galeria Zdjęć 🌾📷 Galeria zdjęć związanych z pszenicą 🌿✨ Prezentujemy galerię zdjęć pszenicy oraz fotografii z nią związanych. Część z nich została przesłana przez naszych czytelników, inne wykonała redakcja, a niektóre pochodzą z internetu i są dostępne na…

Zaprawianie Ziarna Pszenicy – Skuteczna Ochrona Przed Chorobami i Szkodnikami

Zaprawianie Ziarna Pszenicy – Skuteczna Ochrona Przed Chorobami i Szkodnikami

Zaprawianie Ziarna Pszenicy – Skuteczna Ochrona Przed Chorobami i Szkodnikami Zaprawianie ziarna wraz z nawożeniem dosiewnym jest zazwyczaj pierwszy zabiegiem chemicznym jaki dokonujemy w agrotechnice pszenicy ozimej czy jarej. Zabieg ten pozwala zmniejszyć zagrożenie ze strony grzybów występujących na powierzchni…

Fungicydy w Pszenicy – Ochrona Przed Grzybami i Chorobami Grzybowymi

Fungicydy w Pszenicy – Ochrona Przed Grzybami i Chorobami Grzybowymi

Fungicydy w Pszenicy – Ochrona Przed Grzybami i Chorobami Grzybowymi Fungicydy to środki chemiczne, które pomagają chronić pszenicę przed chorobami grzybowymi. Jeśli grzyby zaatakują zboże, plony mogą być mniejsze, a ziarno gorszej jakości. Najczęstsze choroby to mączniak prawdziwy, rdza, septorioza…

Moluskocydy w Pszenicy– Środki Ochrony Pszenicy Przed Ślimakami

Moluskocydy w Pszenicy– Środki Ochrony Pszenicy Przed Ślimakami

Moluskocydy w Pszenicy – Środki Ochrony Pszenicy Przed Ślimakami Ślimaki mogą stanowić zagrożenie dla upraw pszenicy, zwłaszcza w wilgotnych warunkach. Uszkadzają młode rośliny, żerując na liściach i pędach. Straty w plonach mogą być znaczne, jeśli populacja ślimaków jest wysoka. Moluskocydy…

Nawożenie Donasienne i Dolistne Pszenicy

Nawożenie Donasienne i Dolistne Pszenicy – Składniki, Znaczenie i Zastosowanie

Nawożenie Donasienne i Dolistne Pszenicy – Składniki, Znaczenie i Zastosowanie Nawożenie dolistne teoretycznie z ochroną roślin nie ma nic wspólnego, ale w praktyce ma bardzo duże znaczenie. Zabieg ten wzmacnia rośliny a roślina silna jest mniej podatna na choroby i…

Antywylegacze i Regulatory Wzrostu Pszenicy

Antywylegacze i Regulatory Wzrostu Pszenicy i Zbóż – Zastosowanie i Wpływ na Plony

Antywylegacze i Regulatory Wzrostu Pszenicy i Zbóż – Zastosowanie i Wpływ na Plony Umiejętne stosowanie regulatorów wzrostów może ograniczyć, albo całkowicie zapobiec wyleganiu zbóż. Jednak trzeba pamiętać, że są to substancje chemiczne, które silnie reagują na mechanizmy funkcjonowania hormonów rośliny…

Śnieć Cuchnąca Pszenicy (Tilletia Karies) – Objawy, Występowanie i Ochrona

Śnieć Cuchnąca Pszenicy (Tilletia Karies) – Objawy, Występowanie i Ochrona

Śnieć Cuchnąca Pszenicy (Tilletia Karies) – Objawy, Występowanie i Ochrona Śnieć cuchnąca pszenicy (Tilletia karies) – kiedyś była jedną z najczęstszych chorób pszenicy, zanim zaczęto zaprawiać nasiona. Atakuje kłosy, zamieniając zdrowe ziarno w szarobrązowe grudki pełne zarodników. Po roztarciu czuć…

Śnieć Karłowa Pszenicy (Tilletia Controversa) – Objawy, Występowanie i Ochrona

Śnieć Karłowa Pszenicy (Tilletia Controversa) – Objawy, Występowanie i Ochrona

Śnieć Karłowa Pszenicy (Tilletia Controversa) – Objawy, Występowanie i Ochrona Śnieć karłowa pszenicy (Tilletia controversa) – występuje na terenach, gdzie długo zalega śnieg na niezamarzniętej ziemi. Choroba rozwija się powoli, ale mocno osłabia rośliny. Najgorzej, jak śnieg leży długo na…

Głownia Pyłkowa Pszenicy i Jęczmienia (Ustilago Tritici, Ustilago Nuda) – Objawy, Występowanie i Ochrona

Głownia Pyłkowa Pszenicy i Jęczmienia (Ustilago Tritici, Ustilago Nuda) – Objawy, Występowanie i Ochrona

Głownia Pyłkowa Pszenicy i Jęczmienia (Ustilago Tritici, Ustilago Nuda) – Objawy, Występowanie i Ochrona Głownia pyłkowa pszenicy i jęczmienia (Ustilago tritici, Ustilago nuda). Występowanie i znaczenie – występuje w pszenicy i jęczmieniu, ale obecnie jest rzadsza dzięki zaprawianiu nasion. Choroba atakuje…

Pleśń Śniegowa Pszenicy (Fusarium Nivale) – Objawy, Występowanie I Ochrona

Pleśń Śniegowa Pszenicy (Fusarium Nivale) – Objawy, Występowanie I Ochrona

Pleśń Śniegowa Pszenicy (Fusarium Nivale) – Objawy, Występowanie I Ochrona Pleśń śniegowa (Fusarium Nivale = Gerlachia Ivalis) występuje w życie, jęczmieniu i pszenicy. Może wyrządzić poważne szkody, zwłaszcza gdy długo zalega śnieg na niezamarzniętej glebie. Choroba atakuje młode rośliny, które…

Fuzarioza Pszenicy (Fusarium Spp.)

Fuzarioza Pszenicy (Fusarium Spp.) – Objawy, Występowanie I Ochrona

Fuzarioza Pszenicy (Fusarium Spp.) – Objawy, Występowanie i Ochrona Fuzarioza Pszenicy, porażenie kiełków, źdźbeł i kłosów (Fusarium spp.) Występowanie i znaczenie – szeroko rozpowszechniona w rejonach o dużym nasileniu uprawy zbóż. Infekcje fuzariozą mogą powodować znaczne straty w plonie i tworzyć…

Zgnilizna Ozimin Pszenicy (Typhula Incarnata) – Objawy, Występowanie i Ochrona

Zgnilizna Ozimin Pszenicy (Typhula Incarnata) – Objawy, Występowanie i Ochrona

Zgnilizna Ozimin Pszenicy (Typhula Incarnata) – Objawy, Występowanie i Ochrona Zgnilizna ozimin Pszenicy (Typhula incamata)- patogen zgnilizny jest pasożytem ozimin opanowuje organizmy osłabione. Zgnilizna ozimin to choroba, która atakuje oziminy, zwłaszcza po zimie, gdy topnieje śnieg. Rośliny żółkną, usychają od…

Łamliwość Podstawy Źdźbła Pszenicy (Pseudocercosporella Herpotrichoides)

Łamliwość Podstawy Źdźbła Pszenicy (Pseudocercosporella Herpotrichoides) – Objawy i Zapobieganie

Łamliwość Podstawy Źdźbła Pszenicy (Pseudocercosporella Herpotrichoides) – Objawy i Zapobieganie Występowanie i znaczenie – najważniejsze schorzenie podstawy źdźbła, atakuje przede wszystkim pszenicę ozimą, w mniejszym stopniu zboża jare. Choroba pojawia się najczęściej tam, gdzie pszenica jest siana co roku na…

Zgorzel Podstawy Źdźbła Pszenicy (Gaeumannomyces Graminis)

Zgorzel Podstawy Źdźbła Pszenicy (Gaeumannomyces Graminis) – Objawy, Występowanie I Ochrona

Zgorzel Podstawy Źdźbła Pszenicy (Gaeumannomyces Graminis) – Objawy, Występowanie I Ochrona Zgorzel Podstawy Źdźbła Pszenicy (Gaeumannomyces Graminis) Występowanie i znaczenie – występuje w strefach klimatu umiarkowanego na glebach o średniej i złej jakości, głównie na pszenicy. To jedna z najczęstszych…

Rhizoctonia zbóż pszenicy

Rhizoctonia Zbóż Pszenicy (Rhizoctonia Cerealis) – Objawy, Występowanie I Ochrona

Rhizoctonia Zbóż Pszenicy (Rhizoctonia Cerealis) – Objawy, Występowanie I Ochrona Rhizoctonia zbóż Pszenicy (Rhizocktonia cerealis). Występowanie i znaczenie – występuje na wszystkich gatunkach zbóż, rzadko powoduje straty o znaczeniu gospodarczym. Najczęściej pojawia się na polach, gdzie zboża są uprawiane rok po…

Helmintosporioza pszenicy (Helminthosporium tritici repentis).

Helmintosporioza Pszenicy (Helminthosporium Tritici Repentis) – Objawy, Występowanie I Ochrona

Helmintosporioza Pszenicy (Helminthosporium Tritici Repentis) – Objawy, Występowanie I Ochrona Helmintosporioza  pszenicy (Helminthosporium tritici repentis). Występowanie i znaczenie– choroba liści pszenicy o coraz większym znaczeniu. Najczęściej pojawia się tam, gdzie pszenica jest siana po pszenicy bez zmiany pola. Sprzyja jej wilgotna…

Mączniak prawdziwy zbóż (Erysiphe graminis) atakuje pszenicę i jęczmień, tworząc białą grzybnię na liściach. Ochrona obejmuje fungicydy i zabiegi agrotechniczne.

Mączniak Prawdziwy Zbóż Pszenicy (Erysiphe Graminis) – Objawy, Występowanie I Ochrona

Mączniak Prawdziwy Zbóż Pszenicy (Erysiphe Graminis) – Objawy, Występowanie I Ochrona Mączniak prawdziwy (Erysiphe graminis = Blumeria graminis). Występowanie i znaczenie – powszechna choroba jęczmienia i pszenicy. Najczęściej pojawia się na polach, gdzie zboża są uprawiane co roku w tym samym…

rdza brunatna pszenicy

Rdza Brunatna Pszenicy (Puccinia Recondita) – Objawy, Występowanie I Ochrona

Rdza Brunatna Pszenicy (Puccinia Recondita) – Objawy, Występowanie I Ochrona Ruda brunatna pszenicy i żyta (Puccinia recondita). Występowanie i znaczenie- występuje w ciepłych rejonach i latach uprawy, znaczenie wzrasta ze względu na dużą intensywność uprawy zbóż. Najczęściej pojawia się tam, gdzie pszenica…

rdza żółta pszenicy

Rdza Żółta Pszenicy (Puccinia Striiformis) – Objawy, Występowanie I Ochrona

Rdza Żółta Pszenicy (Puccinia Striiformis) – Objawy, Występowanie I Ochrona Rdza żółta (Puccinia  striiformis). Występowanie i znaczenie- występuje głównie na pszenicy i jęczmieniu, rzadziej na życie. Szczególnie wrażliwy jest liść flagowy i plewy w czasie dojrzałości mlecznej. Choroba rozwija się szybciej…

Askochytoza liści pszenicy

Askochytoza Liści Pszenicy – Objawy, Przyczyny i Zwalczanie Choroby

Askochytoza Liści Pszenicy – Objawy, Przyczyny i Zwalczanie Choroby Askochytoza liści pszenicy (Ascochyta spp.). Występowanie i znaczenie – stwierdza się zwiększone występowanie tej choroby. Powoduje dość duże straty ta choroba. Grzyb atakuje w szczególności pszenicę i jęczmień, należy go jednak uznać za…

septorioza kłosów pszenicy

Septorioza kłosów pszenicy – objawy, zapobieganie i ochrona roślin

Septorioza kłosów pszenicy – objawy, zapobieganie i ochrona roślin Septorioza kłosów (Septoria nodlorum). Występowanie i znaczenie- w lata wilgotne znacząco gospodarczo choroba liści i kłosów zwłaszcza w pszenicy. Okres wykrywania- po wschodach aż do dojrzałości. Septorioza kłosów pszenicy to choroba grzybowa, która pojawia…

septorioza liści pszenicy

Septorioza liści pszenicy – objawy, przyczyny i metody zwalczania

Septorioza liści pszenicy – objawy, przyczyny i metody zwalczania Septorioza liści (Septoria  tritici).W związku ze wzrostem powierzchni obsiewanej pszenicą oraz wprowadzaniem do uprawy nowych odmian zwiększyło się znaczenie tej choroby. Przy silnym rozwoju choroby straty plonu dochodzą do 30% ale mogą…

Czerń zbóż pszenicy

Czerń Zbóż Pszenicy – Objawy, Występowanie i Zapobieganie u Pszenicy i Innych Zbóż

Czerń Zbóż Pszenicy – Objawy, Występowanie i Zapobieganie u Pszenicy i Innych Zbóż Czerń zbóż (Cladosporium spp., Alternaria spp.,  Epicoccum spp.). Występowanie i znaczenie- oprócz pszenicyna wszystkich rodzajach zbóż, na osłabionej starzejącej się lub obumarłej tkance roślinnej. Niewielkie znaczenie gospodarcze z wyjątkiem…

Wirusowa żółta karłowatość pszenicy (Barley yellow dwarf virus).

Wirusowa Żółta Karłowatość Pszenicy – Objawy, Występowanie i Ochrona

Wirusowa Żółta Karłowatość Pszenicy – Objawy, Występowanie i Ochrona Po raz pierwszy zaobserwowano jej wystąpienie na owsie, choroba ta spowodowała dość znaczne spadki plonu, bo dochodzące do 30-40% pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego. W 2003 roku zanotowano wystąpienie tego wirusa…

Kluczowe zasady agrotechniki jesiennej pszenicy ozimej: wapnowanie, orka przedsiewna, nawożenie fosforowo-potasowe i ochrona przed chwastami.

Agrotechnika Jesienna Pszenicy Ozimej 🌾 – Wapnowanie, Orka i Nawożenie

Agrotechnika Jesienna Pszenicy Ozimej 🌾 – Wapnowanie, Orka i Nawożenie Pszenicę najlepiej uprawiać po dobrych przedplonach to jest po roślinach okopowych i motylkowych, gorsze  przedplony to rzepak i kukurydza. Najgorsze przedplonami są zboża. Uprawa zboża po zbożu to ostateczność. Pszenice…

Zasady uprawy pszenicy jarej jesienią: wapnowanie, orka zimowa, nawożenie fosforowo-potasowe i zwalczanie chwastów. 🌱

Agrotechnika Jesienna Pszenicy Jarej 🌾 – Wapnowanie, Orka i Nawożenie

Agrotechnika Jesienna Pszenicy Jarej 🌾 – Wapnowanie, Orka i Nawożenie Pszenicę jarą uprawiamy na stanowiskach podobnych do pszenicy ozimej. Znaczenie tej pszenicy jednak maleje. Powodem tej sytuacji jest istotna różnica w plonowaniu między odmianami ozimymi a jarymi tego gatunku, sięgająca…

magazynowanie pszenicy

🌱 Magazynowanie Pszenicy – Zasady Przechowywania i Ochrona Ziarna 🌾

🌱 Magazynowanie Pszenicy – Zasady Przechowywania i Ochrona Ziarna 🌾 Powierzchnię świeżo zebranych ziarniaków zasiedlają różne mikroorganizmy w tym bakterie i grzyby. Wraz z ziarnem trafiają do spichlerzy. Ziarno należy dosuszyć i oczyścić. Po zbiorze ziarna występuje  zjawisko pocenia się…

fazy rozwoju pszenicy

🌱Fazy Rozwoju Pszenicy – Od Kiełkowania po Dojrzewanie 🌾

🌱Fazy Rozwoju Pszenicy – Od Kiełkowania po Dojrzewanie 🌾 Kiełkowanie i wschody. Kiełkowanie poprzedzone jest pęcznieniem nasion, które pochłaniają  ilości wody 40-50% ich ciężaru. Optymalna temperatura kiełkowania to 12-20°C. Minimalna temperatura kiełkowania  4°C. Po pojawieniu się pierwszego listka nad powierzchnią…