Śnieć Karłowa Pszenicy (Tilletia Controversa) – Objawy, Występowanie i Ochrona

Uprawy » Pszenica » Choroby Pszenicy » Śnieć Karłowa Pszenicy
Śnieć Karłowa Pszenicy (Tilletia Controversa) – Objawy, Występowanie i Ochrona

Śnieć karłowa pszenicy (Tilletia controversa) – występuje na terenach, gdzie długo zalega śnieg na niezamarzniętej ziemi.

Choroba rozwija się powoli, ale mocno osłabia rośliny.

Najgorzej, jak śnieg leży długo na polu, bo wtedy grzyb ma dobre warunki do wzrostu.

Porażone rośliny rosną wolniej, są niższe i słabsze od zdrowych.

Zamiast normalnego ziarna w kłosach pojawia się twarde, okrągłe ziarno pełne zarodników choroby.


Okres wykrywania – po wykłoszeniu się. Wtedy widać, że porażone rośliny są niższe i mają gorsze kłosy. Zdrowe zboże dojrzewa normalnie, a chore zostaje w tyle. Najłatwiej rozpoznać chorobę, porównując porażone kłosy z normalnymi.

Jak wygląda i jak rozpoznać Śnieć Karłową Pszenicy

Obraz choroby – silne rozkrzewienie roślin, przy jaśniejszych zabarwieniu liści w czasie krzewienia. Wzrost roślin zbóż w czasie strzelania w źdźbło zostaje silnie zahamowany: osiągają 1/3-2/3 normalnej wysokości. Zamiast normalnego ziarna wykształca się w okresie kwitnienia ziarno porażone ( jest ono bardziej okrągłe i twardsze niż śnieci cuchnącej).

Fotografie przedstawiające objawy choroby Śnieć Karłową Pszenicy – kliknij w miniaturkę aby zobaczyć zdjęcie w pełnym rozmiarze

Wzmożone występowanie- długo utrzymująca się późną jesienią chłodna i wilgotna pogoda z temperaturami od 1-5°C, a także pokrywa śnieżna na niezamarzniętej glebie.

Możliwość pomylenia- ze śniecią cuchnącą pszenicy.

Agrotechniczne działania zapobiegawcze- materiał siewny z plantacji nie porażonych, udział pszenicy ozimej w płodozmianie nie większy niż 20%.

Ochrona chemiczna- zaprawianie nasion.

Podobne wpisy