Cebula Kartoflanka 馃 Odmiana Uprawa W艂a艣ciwo艣ci

UprawyCebulaOdmiany CebuliCebula Kartoflanka
Cebula Kartoflanka 馃 Odmiana Uprawa W艂a艣ciwo艣ci

Opis botaniczny Cebuli Kartoflanki

Cebula kartoflanka jest odmian膮 botaniczn膮 cebuli zwyczajnej, nie tworzy jednak jednej du偶ej cebuli, lecz szereg drobnych ma艂ych cebulek sk艂adaj膮cych si臋 z 6-15 sztuk.

Cebulki te s膮 艣rednio du偶e, o kszta艂cie kulistym nieco sp艂aszczonym.

Smak 艂usek wewn臋trznych jest znacznie 艂agodniejszy ni偶 cebuli zwyczajnej. Li艣cie s膮 rurkowate, wewn膮trz puste, kr贸tsze ni偶 p臋dy kwiatostanowe.

Kartoflanka rzadko wytwarza p臋dy kwiatostanowe i s艂abo zawi膮zuje nasiona, kt贸re maja nisk膮 zdolno艣膰 kie艂kowania. W praktyce rozmna偶ana jest wy艂膮cznie wegetatywnie.

Jak wygl膮da i jak rozpozna膰 Cebul臋 Kartoflank臋

Cebula kartoflanka nie tworzy jednej du偶ej cebuli, tylko kilka ma艂ych, zro艣ni臋tych razem. Ma kulisty, lekko sp艂aszczony kszta艂t i 艂agodniejszy smak ni偶 zwyk艂a cebula. W odr贸偶nieniu np od szalotki cebula kartoflanka ma okr膮g艂e, lekko sp艂aszczone cebulki, kt贸re rosn膮 w gniazdach po 6-15 sztuk. Szalotka natomiast tworzy pod艂u偶ne, jajowate cebulki, kt贸re s膮 bardziej wyd艂u偶one. Kartoflanka ma 艂agodniejszy smak, a jej cebulki s膮 bardziej zwarte i kuliste, podczas gdy szalotka cz臋sto ma bardziej lu藕n膮 struktur臋.

Fotografie przedstawiaj膮ce t臋 odmian臋 cebul臋 kartoflank臋 (kliknij w miniaturk臋 aby zobaczy膰 zdj臋cie w pe艂nym rozmiarze)

Znaczenie gospodarcze Cebuli Kartoflanki

Znaczenie gospodarcze. Cebula kartoflanka uprawiana jest na bardzo ma艂ych powierzchniach, g艂贸wnie w ogrodach dzia艂kowych i przydomowych. Ma mniejsze wymagania cieplne ni偶 cebula zwyczajna. W Europie uprawiana jest g艂贸wnie w Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Wymagania klimatyczno-glebowe Cebuli Kartoflanki

Wymagania klimatyczne i glebowe. Wymagania klimatyczne i glebowe s膮 niewielkie. Znosi gleby bardzo lekkie jak i ci臋偶kie wilgotne. Uprawa roli, stanowisko w zmianowaniu, nawo偶enie i piel臋gnacja podobna do cebuli zwyczajnej.

Uprawa Cebuli Kartoflanki

Uprawa. Kartoflank臋 rozmna偶a si臋 wegetatywnie. Posadzona do gruntu na jesieni jest gotowa do zbioru w sierpniu roku nast臋pnego, a z sadzenia wiosennego gotowa jest do zbioru w pa藕dzierniku. Jako materia艂 rozmno偶eniowy u偶ywa si臋 ma艂ych cebulek bocznych. Sadzi si臋 j膮 w wi臋kszej rozstawie ni偶 cebul臋 zwyczajn膮, poniewa偶 gniazda kartoflanki potrzebuj膮 wi臋cej miejsca.

Zbi贸r i Przechowywanie Cebuli Kartoflanki

Zbi贸r. Zbi贸r przeprowadza si臋 po zaschni臋ciu szczypioru. Po wyrwaniu kartoflank臋 nale偶y dosuszy膰 na polu, oddzielaj膮c wi臋ksze cebulki od drobnych na sitach i przeznaczaj膮c do konsumpcji. Drobna cebulka jest u偶ywana jako materia艂 rozmno偶eni owy. Cebuli kartoflanki zbiera si臋 2-3 kg/m虏.

Podobne wpisy