Odmiany Fasoli 🌱 Typy i Gatunki Fasoli – Opis, Cechy, Najlepsze do Uprawy

Fasola jest warzywem strączkowym należącym do rodziny motylkowatych. Do tej grupy roślin warzywnych uprawianych w Polsce należy jeszcze groch i bób.
Na pograniczu warzyw i rolnictwa jest soja i soczewica. Cechą wspólną tych roślin jest to, że żyją one w symbiozie z bakteriami korzeniowymi brodawkowymi. Bakterie te wiążą wolny azot z powietrza.
Na korzeniach fasoli robią się małe kuleczki. W tych kuleczkach siedzą bakterie, które łapią azot z powietrza i dają go roślinie. Dzięki temu fasola rośnie lepiej, a ziemia po niej jest bardziej żyzna.
Azot mineralny warzywom strączkowym potrzebny jest tylko na początku okresu wegetacji.
Fasola zwykła jest rośliną jedno roczną. Fasola wielokwiatowa w klimacie łagodniejszym jest rośliną wieloletnią, a w Polsce również jest rośliną jednoroczną. Najbardziej znany w Polsce z tego gatunku jest tyczkowy Piękny Jaś.
Wszystkie fasole były kiedyś roślinami tycznymi, takie cechy jak karłowatość, bezwłóknistość strąka, żółte zabarwienie strąka i białe nasion osiągnięto w wyniku prac hodowlanych.
Odmiany Fasoli na Suche Nasiona

W Polsce, w uprawie na suche nasiona najpopularniejsza jest fasola zwykła.
Masa 1000 nasion fasoli tego gatunku wynosi od 420 do 770g.
Natomiast nasiona fasoli wielokwiatowej przy odmianach tzw. półpiennych karłowatych i biczykowych są dużo większe i masa 1000 nasion wynosi od 900 do 1600g.
Odmiana tyczna Piękny Jaś ma największą masę 1000 nasion wynoszącą od 1800 do 2500g.
Obecnie na liście odmian wpisanych do krajowego rejestru roślin warzywnych jest 12 odmian fasoli zwykłej:
W rejestrze jest jeszcze 7 odmian fasoli wielokwiatowej nasion o białym kolorze:
Wybór najlepszej Odmiany Fasoli Szparagowej

Wybór odmiany zależy od preferencji konsumentów: żółtostrąkowa i zielonostrąkowa, a ponadto czy o wąskich strąkach, czy szerokich i płaskich.
Odmiana przeznaczona do uprawy przyśpieszonej powinna się charakteryzować krótkim okresem wegetacji, równomiernym i skoncentrowanym kwitnieniem, oraz zawiązywaniem strąków, a wzrost roślin nie może być zbyt bujny.
Jak ktoś chce szybko zebrać pierwsze strąki, to lepiej siać odmiany, które nie rosną jak dzikie.
Takie fasole są łatwiejsze w pielęgnacji i szybciej nadają się do jedzenia albo sprzedaży.
Odmiany Fasoli Szparagowej

W Polsce największą popularnością do bezpośredniej konsumpcji cieszą się odmiany fasoli szparagowej o żółtych strąkach.
W uprawach przeważają odmiany karłowe, a wśród nich odmiany polskie. Odmiany o zielonych strąkach uprawiane są zwykle z przeznaczeniem do przetwórstwa i zamrażalnictwa.
Obecnie w obrocie znajdują się odmiany karłowe fasoli szparagowej, zróżnicowanej pod względem wczesności, odporności na choroby, barwy i wielkości strąków.
Okres wegetacji fasoli szparagowej wynosi 65-80 dni. Do siewów wczesnowiosennych można zalecić odmiany żółto strąkowe: Korona, Batuta, Laura, Pantera, Furora, Polka.
Szczególnie interesujące są odmiany o szerokich do 18 mm żółtych strąkach Wstęga i Bis, natomiast z odmian zielonostrąkowych interesujące są odmiany: Bona, Gracja, Libra, Paulinka, Noe i Esterka.
Którą Odmianę Fasoli Wybrać?
Wszystko zależy od zastosowania w jakim celu tą fasolę chcemy uprawiać. Jak ktoś chce zebrać suche nasiona, to lepiej wybrać fasolę na suche ziarno. Taką fasolę można potem długo przechowywać i gotować kiedy się chce.

Do mrożenia albo robienia przetworów też lepsze są odmiany suche. Jak ktoś woli chrupać świeże strączki, to fasola szparagowa będzie najlepsza. Strączki są miękkie i słodkie, dobre na zupę albo do słoików. Ważne jest też, jaka ziemia jest na działce.
Fasola lubi ciepło i słońce, więc jak jest chłodno i mokro, to może słabiej rosnąć. Trzeba też patrzeć, ile się ma czasu na pielęgnację, bo niektóre odmiany szybciej rosną i mniej pracy przy nich.
Jak komuś zależy na dużych plonach, to warto wybrać odmiany karłowe albo tyczne. Każdy może dobrać fasolę pod siebie i pod swoją ziemię. Dobrze wybrana fasola da dużo smacznych strączków albo piękne, zdrowe nasiona.