Stanowisko w Zmianowaniu dla Brokułu 🥦 Strategia Płodozmianu Brokuła

Nie powinno się sadzić brokuła rok po roku na tym samym polu bo gleba się wyjaławia się a choroby i szkodniki mają lepsze warunki do rozwoju.
A żeby tego uniknąć to od wieków jak stara jest historia rolnictwa stosuje się płodozmian – czyli planowane zmiany upraw w kolejnych latach.
To sposób żeby ziemia odpoczęła i się odbudowała a szkodniki nie przyzwyczajały się do bytowania rok do roku w tym samym miejscu na tych samych roślinach.
Jednym z elementów strategii płodozmianu jest tzw. stanowisko w zmianowaniu.
To jest nic innego jak wybór odpowiedniego miejsca dla brokuła w całym cyklu upraw – czyli co rosło wcześniej a co może rosnąć po nim. Brokuł tak samo jak inne warzywa kapustne nie lubi być sadzony po sobie ani po roślinach z tej samej rodziny bo zagraża mu wtedy na przykłąd kiła kapusty.
Dzięki rotacji i mądremu doborowi stanowiska można uniknąć wielu problemów i cieszyć się zdrowym plonem.
W zależności od terminu brokuł jest uprawiany jako plon główny, albo jako poplon. Ze względu na stosunkowo krótki okres wegetacji oraz lepsze warunki atmosferyczne jesienią, właściwa jest uprawa poplonowa po roślinach schodzących z pola w czerwcu.
Brokuł może być uprawiany po wszystkich gatunkach warzyw i roślinach rolniczych z wyjątkiem roślin z rodziny krzyżowych, ze względu na wspólne choroby i szkodniki, przede wszystkim ze względu na niebezpieczeństwo kiły kapusty.