Historia i Pochodzenie Brokuła🥦 🕰️Skąd Pochodzi To Warzywo?

Pochodzenie i historia brokułu nie są do końca znane ale wiadomo, że jego przodkowie pochodzą z rejonu Morza Śródziemnego. Roślina ta była już znana prawdopodobnie w starożytnym Rzymie, gdzie uważano ją za warzywo zdrowe i łatwe w uprawie, chociaż pierwsze pisemne wzmianki pochodzą dopiero 1560 roku.
Z czasem brokuł został zapomniany, a ponownie zaczął zyskiwać na znaczeniu dopiero na początku XX wieku. Do Stanów Zjednoczonych trafił dzięki włoskim emigrantom, którzy sprowadzili nasiona i zaczęli jego uprawę na własne potrzeby.
Właśnie w Stanach Zjednoczonych w latach 20. XX wieku rozpoczęto selekcję i hodowlę nowoczesnych odmian brokułu takich jakie znamy dzisiaj i kupujemy na codzień w supermarketach.
Zyskał w USA popularność dzięki walorom zdrowotnym i możliwości przetwarzania, np. mrożenia. Z USA warzywo trafiło do innych krajów, w tym także również też do Polski gdzie z czasem stało się ważnym elementem uprawy warzyw kapustnych.
Dziś brokuł jest ceniony nie tylko za smak, ale też za wysoką zawartość witamin i antyoksydantów. Choć jego historia jest stosunkowo krótka, zdążył podbić stoły na całym świecie.
Wciąż jednak niewiele osób wie że współczesny brokuł to efekt prac hodowlanych sprzed zaledwie 100 lat.
Opis Botaniczny Brokuła🥦
Brokuł włoski, zwany również kapustą szparagową, ma trzy różne formy, różniące się pomiędzy sobą barwą róży:

- f. albida Lam.- o różach białych (zielonkawych)
- f. flava Peterm.- o różach żółtych
- f. violescens Thellung- o różach fioletowych
Brokuł jest rośliną zielona, roczną, pod względem cech morfologicznych, jak system korzeniowy, pokrój rośliny itp., bardzo podobna do kalafiora.
Liście brokułu są bardziej wydłużone niż kalafiora, mają blaszkę silniej powycinaną, bardziej falista, ciemnozieloną lub fioletową. Ogonek liściowy jest wyraźniejszy, na dłuższym odcinku pozbawiony blaszki.
Na szczycie długiej, mięsistej łodygi formuje się wierzchołkowy kwiatostan, tzw. róża, złożony z nierozwiniętych, lecz w pełni wykształconych paków kwiatowych.
Po ścięciu róży głównej (wierzchołkowej) wyrastają z katów liści liczne pędy boczne z kwiatostanami (różami) bocznymi. Średnica róż głównych wynosi najczęściej 8-15 cm, a bocznych 3-10 cm.
Z róż wyrastają pędy kwiatostanowe z żółtymi kwiatami, typowe dla rodziny krzyżowych. Owocem jest łuszczyna, a nasiona są podobne do nasion kalafiora.