Zbiór i Przechowywanie Kapusty 🥬📦 Terminy Zbioru i Sposoby na Magazynowanie Kapusty

Uprawy » Warzywa Kapustne » Uprawa Kapustnych » Zbiór Kapusty
Zbiór i Przechowywanie Kapusty 🥬📦 Terminy Zbioru i Sposoby na Magazynowanie Kapusty

Zbiór kapusty wczesnej można rozpocząć już w drugiej połowie maja, gdy głowy zaczynają się zwijać lub gdy osiągną dostateczną wielkość i twardość.

Kapustę wczesną zbiera się w całości, odrzuca się tylko liście chore i uszkodzone mechanicznie. Zbiór kapusty wczesnej trwa gdzieś do połowy maja.

Kapustę średnio wczesną i średnio późną zbiera się zbiera się od początku sierpnia do połowy października. Średni plon odmian wczesnych i średnio wczesnych wynosi 50-70 q/ha.

Kapustę późną zbiera się od końca października, do połowy listopada i dłużej jeżeli warunki klimatyczne na to pozwalają. Plon odmian późnych jest najwyższy i waha się w przedziale 60-100 q/ha.

Na jesieni przy mglistej, chłodnej pogodzie następuje silny wzrost ciężaru głów, a więc późniejszy zbiór wpływa korzystnie na plon.

Objawem wskazującym na konieczność natychmiastowego zbioru jest rozpoczynające się pękanie głów.

Przechowywanie Kapusty 🥬📦 Sposoby na Magazynowanie Kapusty

Kapusta przejrzała nie nadaje się do przechowywania. Kapusta wczesna powinna mieć od 2-4 liści ochronnych, a kapusta późna nie przechowywana zbierana jest bez liści ochronnych.

przechowywanie kapusty, magazynowanie kapusty

Późna z przeznaczeniem na przechowywanie powinna mieć 4-6 liści ochronnych. Polska norma przewiduje dla kapusty głowiastej białej i czerwonej, oraz kapusty włoskiej dwa wybory.

Kapusta wyboru pierwszego powinna wykazywać cechy charakterystyczne dla danej odmiany. Głowy powinny być jednolite i zwarte.

Głąb obcięty na wysokości 1 cm od nasady. Ciężar głów I wyboru powinien być nie mniejszy od 700 g dla odmian wczesnych kapusty białej i włoskiej i od 800 g dla kapusty czerwonej.

Ciężar głów odmian średnio wczesnych i późnych nie powinien być mniejszy od 1200 g.

W II wyborze masy głów się nie określa. Dopuszcza się 15% głów luźnych i popękanych. Kapusta przeznaczona na przechowywanie nie powinna być zbyt późno zbierana.

Kapustę można przechowywać w kopcach, dołach, przechowalniach i chłodniach. Optymalna temperatura w pomieszczeniach do przechowywania kapusty wynosi 0°C, przy czym nie powinna spadać poniżej -1°C ani też wzrastać powyżej +1 °C.

Optymalna wilgotność wynosi 85%. Najniższe straty występują przy przechowywaniu kapusty w specjalnych przechowalniach.

Takie warunki ograniczają straty spowodowane oddychaniem, parowaniem i chorobami przechowalniczymi.

Dobrze przechowana kapusta ma świeży wygląd głów.

Podobne wpisy