Uprawa Roli Pod Kapustę 🥬🚜 Przygotowanie Gleby Krok Po Kroku

Podstawą przygotowania roli pod uprawę kapusty jest orka przedzimowa.
Zabiegi wiosenne przed uprawą kapusty powinny być wykorzystane pod kątem najlepszego zatrzymania wody pozostałej w glebie po okresie zimowym.
Szczególnie starannie przygotować glebę, jeśli kapusta jest uprawiana po mieszankach z trawami lub wieloletnich użytkach zielonych.
Stosując nawożenie obornikiem pod kapustę, należy go wnosić najlepiej we wrześniu i przyorać płytką orką na głębokość około 15 cm, a dopiero późną jesienią przystępujemy do wykonania orki głębokiej. Na wiosnę zaraz po obeschnięciu gleby stosujemy włókowanie, mające na celu przerwanie podsiąkania i zatrzymanie wody w glebie. Następnym zabiegiem jest głębokie spulchnianie gleby za pomocą kultywatora.
Następnie można sadzić kapustę wczesną i średnio wczesną. Przy sadzeniu kapusty późnej najczęściej uprawki należy powtarzać.
Na glebach lżejszych pod kapustę późną, sadzoną w maju lub w czerwcu, można stosować wczesna wiosną nawożenie obornikiem dobrze rozłożonym, przyorując go na głębokość 20-25 cm, po czym pole należy bezzwłocznie zbronować.
Niekiedy na glebach zwięzłych na wiosnę, przed sadzeniem kapusty późnej, stosuje się powtórną orkę, która umożliwia lepsze spulchnienie gleby niż można to osiągnąć przy użyciu kultywatora.
Orka taka stwarza w glebie zwięzłej lepsze warunki powietrzne, zwiększając równocześnie zdolność wchłaniania wody. Zabieg ten jest korzystny dla kapusty, która wymagającej gleby spulchnionej i korzeniącą się głęboko.