Uprawa Kapusty z Rozsady 🌱📦🥬 Jak Sadzić Kapustę z Rozsady

Uprawy » Warzywa Kapustne » Uprawa Kapustnych » Kapusta z Rozsady
Uprawa Kapusty z Rozsady 🌱📦🥬 Jak Sadzić Kapustę z Rozsady

Posadzenie dobrej rozsady jest warunkiem otrzymania należytego plonu.

Produkcja rozsady wczesnych warzyw kapustnych jest znacznie trudniejsza niż produkcja rozsad odmian późnych. Szczegółowo opiszemy to w dalszej części artykułu.

Rozsadę wczesnych odmian kapusty produkujemy w szklarniach-mnożarkach i pod osłonami foliowymi.

Odmiany średnio późne i późne produkowane są na rozsadniku.

Przygotowanie rozsady kapusty krok po kroku

Przed rozpoczęciem produkcji rozsady dezynfekujemy corocznie wszystkie narzędzia 2% roztworem formaliny. Jednym z warunków należytego plonowania jest też odpowiednia jakość nasion.

Muszą one mieć wysoką zdolność kiełkowania. Często nasiona przed wysiewem się odkaża, a następnie zaprawia odpowiednimi zaprawami. Odmiany wczesne wysiewa się w zwykle w styczniu i lutym, 2 g na skrzynkę (50-30 cm), można też wysiewać bezpośrednio do doniczek ziemnych 2 nasiona na doniczkę. Po wschodach siewki należy przerwać, pozostawiając po jednej w doniczce.

Rozsada produkowana w szklarni ma dobre warunki cieplne i świetlne. Zaraz po wykiełkowaniu nasion, co u kapusty występuje po 24-26 godzinach, skrzynki umieszczamy jak najbliżej światła w celu zabezpieczenia siewek przed wybieganiem.

Temperatura pomieszczeń dla wysiewów powinna wynosić 16-18°C. Odmiany średnio wczesne sieje się od marca do maja w inspektach zimnych, w chłodnych szklarniach lub tunelach. Odmiany kapust późnych sieje się na rozsadnikach. Gleba na rozsadniku powinna być wzbogacona przez dodatek kompostu lub torfu.

Na wyprodukowanie rozsady potrzebnej do obsadzenia 1 ha trzeba wysiać 400-600 g nasion w rzędy co 10-20 cm. Zabiegi pielęgnacyjne w czasie produkcji rozsady polegają na odchwaszczaniu i podlewaniu, dokarmianiu roślin oraz w razie potrzeby ochroną przed szkodnikami i chorobami. Dokarmiamy rośliny najczęściej nawozami płynnymi NPK o stężeniu do 1,5%.

Po dokarmianiu spłukujemy rośliny wodą, tak żeby na liściach nie pozostały nawozy. Zwracamy też uwagę na wilgotność gleby. Zbyt wysoka wilgotność gleby spowoduje masowe występowanie zgorzeli. Rozsadę sadzić w miejsca stałe, gdy ma już 3-6 liście właściwe, wysokości 10-16 cm i średnicy łodygi u postawy 3-5 mm. Przed samym sadzeniem należy rozsadnik lub inspekt silnie podlać, tak aby ziemia była wilgotna co najmniej do głębokości 10 cm, gdyż umożliwia to wyjęcie rozsady z nieznacznym tylko uszkodzeniem korzeni.

Sadzenie rozsady w pole i dalsza pielęgnacja

Przy wyjmowaniu rozsady należy przeprowadzić selekcję roślin, wybierając rośliny krępe, intensywnie zielone. Wszystkie rośliny chore, wybiegnie te lub uszkodzone mechanicznie należy bezwzględnie odrzucić.

Rozsadę sadzimy w glebę wilgotną, najlepiej przed lub tuż po deszczu w dni pochmurne. Gdy rozsada jest już gotowa do wysadzenia, a pogoda niesprzyjająca słoneczna, to sadzimy w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Przed sadzeniem rozsadę hartujemy, przygotowując ją do warunków polowych. Najbardziej skutecznym sposobem hartowania jest obniżenie temperatury. Wraz z obniżaniem temperatury ogranicza się podlewanie. Hartowanie winno trwać 7-10 dni. Rośliny hartowane są grubsze. Kapustę sadzi się ręcznie lub mechanicznie za pomocą sadzarki. Rozstawa roślin zależy od odmiany, sposobu uprawy, nawożenia, warunków klimatycznych i glebowych. Rozsadę odmian wczesnych sadzimy w pierwszej połowie kwietnia, w rozstawie 40-50 x 35-40 cm, odmian średnio wczesnych w połowie maja w rozstawie 50-62,5 X 40 cm, natomiast odmian średnio późnych i późnych od połowy maja do połowy czerwca w rozstawie 62,-67,5 x 50-60 cm. Przy planowanej pielęgnacji mechanicznej należy odległość między rzędami dostosować do rozstawu kół ciągnika.

Podobne wpisy