Nawożenie Kapusty i Warzyw Kapustnych 🥬💧 Zalecenia i Dawki NPK

Uprawy » Warzywa Kapustne » Uprawa Kapustnych » Nawożenie Kapustnych
Nawożenie Kapusty i Warzyw Kapustnych 🥬💧 Zalecenia i Dawki NPK

Bardzo wysokie wymagania pokarmowe kapusty mają uzasadnienie w plonie, sięgającym wraz z odpadami roślin do 1000 q z ha.

Dla uzyskania wysokich plonów, konieczne jest deszczowanie. Przy plonie 700 q z 1 ha kapusta pobiera z gleby około 230 kg N, 80 kg P₂O₅, 300 kg K₂O, 300 kg CaO, ponad 100 kg S i 18 kg Mg.

Składniki te są pobierane podczas całej wegetacji z tym jednak, że w pewnych okresach roślina pobiera jednego ze składników więcej, a w innych mniej.

Na początku okresu wegetacji kapusta pobiera z gleby najwięcej azotu, w okresie zawiązywania głów najwięcej potasu i wapnia, zaś przy końcu wegetacji-fosforu. Nawozy azotowe przy kapustach wczesnych stosujemy w jednej dawce, przy kapustach średnio późnych i późnych w dwóch dawkach.

Wysokość dawek nawozów mineralnych musi być uzależniona od zasobności gleby w poszczególne składniki.

Pod kapustę można stosować bardzo wysokie nawożenie obornikiem dochodzące do 1000 q/ha. Odwdzięcza się wtedy bardzo dobrym plonem.

Stosując standardową dawkę obornika (30 ton/ha) i wnosząc wraz z nim 150 kg azotu (0,5% N), zakładając jego 40% wykorzystanie w pierwszym roku po zastosowaniu, można zmniejszyć dawkę azotu stosowanego w nawozach mineralnych o około 60 kg.

Stosunek NPK przy nawożeniu kapusty powinien oscylować w granicach 2:2:3. Kapusty przeznaczone do przechowania, oraz do kwaszenia muszą być nawożone azotem ostrożnie, gdyż jego nadmiar powoduje mniejszą zwięzłość głów, miękkość liści, spadek zawartości suchej masy i przedwczesne pękanie głów.

Wszystkie te czynniki odbijają się niekorzystnie przy przechowywaniu i kwaszeniu kapusty. Zbyt obfite nawożenie azotem jest też szkodliwe dla kapusty czerwonej, powodując zmniejszenie antocyjanu, a więc rozjaśnienie barwy.

Nie należy kapust nawozić azotem w terminach zbyt późnych. Późniejsze terminy nawożenia, a także przenawożenie azotem, powodują gromadzenie się w liściach azotynów i azotanów, szkodliwych dla zdrowia człowieka.

Objawem niedoboru azotu są małe liście kapusty, żółtawozielone, stopniowo różowiejące i purpurowiejące. Nawożenie wapniem uzależnione jest od odczynu gleby i powinno być zastosowane pod roślinę poprzedzającą uprawę kapusty.

Ważna też jest zasobność gleb w wapń, który wywiera wpływ na zdrowotność roślin (kiła kapusty), a także podnosi pH gleby. W rejonach nasilonej uprawy kapusty, przy intensywnej uprawie kapusty i przy nie stosowaniu obornika, nawozów zielonych należy zwrócić również uwagę na nawożenie mikroelementami.

Tabela Schematy Nawożenia Kapusty Głowiastej Białej 🥬Zestawienie Firm i Składów

Poniższa tabela nr 1 zawiera zestawienie nawozów mineralnych oferowanych przez różne firmy, które rekomendowane są do nawożenia kapusty głowiastej białej. Uwzględniono w niej zarówno skład chemiczny nawozów jak i orientacyjne dawki oraz terminy stosowania.

Tabela 1 Schematy Nawożenia Kapusty (kliknij aby powiększyć)

Analizując tabelę można zauważyć że na przykład produkty firmy Agrosimex – linia Rosafert – oferują różne proporcje składników NPK i mikroelementów, które można dostosować do fazy rozwojowej roślin. Np. Rosafert 15-5-20-2 zawiera aż 20% potasu i może być stosowany zarówno przed sadzeniem, jak i pogłównie.

Dzięki temu możliwe jest precyzyjne dostosowanie nawożenia do zapotrzebowania kapusty na danym etapie wzrostu.

Podobne wpisy