Wartość Odżywcza Kapustnych 🥬 Składniki, Kalorie i Witaminy

Częścią jadalną kapusty są liście. Zawartość suchej masy w kapuście głowiastej białej wynosi u odmian wczesnych 5%, u odmian późnych do 9,5%
W kapuście czerwonej sucha masa to 6,5-10,5%. Zawartość witamin i związków mineralnych jest dość różna w zależności od wielu czynników, między innymi od warunków środowiska.
Wartość kaloryczna w 100 g wynosi 27-40 kalorii.
U późnych odmian kapusty głowiastej białej, stanowiących surowiec do kwaszenia, bardzo istotna jest zawartość węglowodanów, która decyduje o jakości surowca. Do kwaszenia nadają się jedynie odmiany o wysokiej zawartości cukrów. W kapustach głowiastych znajduje się też pewna ilość aminokwasów.
Wartość odżywcza Kapustnych – Tabele
W tabelach porównano wartość odżywczą różnych odmian kapusty: białej, czerwonej i włoskiej. Widać wyraźnie, że kapusta czerwona zawiera najwięcej witaminy C – aż 55 mg na 100 g, podczas gdy kapusta biała ma jej 40 mg. Czerwona wypada też lepiej pod względem suchej masy, co oznacza, że jest bardziej skoncentrowana.
Tabele Porównanie Wartości Odżywczej Kapusty Białej, Czerwonej i Włoskiej (kliknij aby powiększyć)
Jeśli chodzi o karoten, to zaskakująco to kapusta głowiasta biała ma go najwięcej – aż 900 mcg, czyli znacznie więcej niż włoska czy czerwona. Natomiast błonnik i wapń występują w podobnych ilościach we wszystkich odmianach. Tabelki pokazują też, że kapusta włoska zawiera dużo witaminy C i umiarkowaną ilość witamin z grupy B – to czyni ją wartościowym składnikiem tzw. włoszczyzny.
Dobrze zakwaszona kapusta zachowuje 80-90% witaminy C. W kapuście znajdują się olejki gorczyczne, zawierające siarkę. W jej składzie stwierdzono również obecność izotiocyjanianów- związków o działaniu przeciwnowotworowym. Kapusta głowiasta zajmuje 30% powierzchni zajętej przez rośliny warzywne i daje ponad 40% masy produkowanych warzyw. W Polsce kapustę spożywa się dość masowo w postaci surówek, gotowaną i jako produkt kwaszony. Kapusta włoska stanowi podstawowy składnik tzw. włoszczyzny.