Wymagania Klimatyczne Warzyw Kapustnych 🌤️🌧️ 🥬 Jaka Temperatura, Woda i Światło do uprawy Warzyw Kapustnych

Uprawy » Warzywa Kapustne » Wiadomości Ogólne o Kapustnych » Wymagania Klimatyczne Kapusty
Wymagania Klimatyczne Warzyw Kapustnych 🌤️🌧️ 🥬 Jaka Temperatura, Woda i Światło do uprawy Warzyw Kapustnych

Kapusty głowiaste i kapustę włoską można z powodzeniem uprawiać na terenie całego kraju. Rosną one dobrze nawet na wysokości 1000 metrów n.p.m. o ile mają zapewnione odpowiednie warunki.

Nie wszędzie jednak dają wysokie i wyrównane plony ponieważ są one ściśle związane z warunkami klimatycznymi i glebowymi.

Najlepsze wyniki daje uprawa w wilgotnych rejonach nadmorskich i podgórskich gdzie powietrze jest chłodne i wilgotne.

W tych warunkach kapusty szybciej się rozwijają, mają lepszą strukturę liści i rzadziej cierpią na niedobory wody.

W suchych i gorących rejonach konieczne może być regularne nawadnianie, by utrzymać jakość plonu.

Wymagania Cieplne Warzyw Kapustnych

Kapusta jest rośliną klimatu umiarkowanego, łatwiej znoszącą chłodne niż zbyt wysokie temperatury. Minimalna temperatura wynosi dla niej 5°C, optymalna temperatura dla wegetacji 15-20°C. Wszystkie warzywa kapustne są wrażliwe na długotrwałe chłody wiosenne po posadzeniu lub przy produkcji rozsady (temperatury poniżej 2°C).

Chłody te mogą spowodować jarowizację rozsady, co później powoduje „strzelanie” w pędy kwiatostanowe roślin słabo rozwiniętych. Zjawisko to może wystąpić również przy zbyt długim trwaniu okresu hartowania rozsady. Niskie temperatury podczas uprawy warzyw kapustnych decydują o przejściu roślin z fazy wegetatywnej do generatywnej.

Kapusta przed przejściem w fazę generatywną powinna osiągnąć odpowiedni stopień dojrzałości wegetatywnej. Kapusta głowiasta osiąga dojrzałość wegetatywną, gdy rozsada ma 6-8 liści. Kapusta dobrze ukorzeniona znosi bez szkody krótkie przymrozki wiosenne, sięgające nawet do -5°C, a w jesieni, przed zbiorem głów temperatury jeszcze niższe.

Szkodliwe natomiast, zwłaszcza dla odmian wczesnych, są wahania temperatury; powodują one zahamowanie wzrostu i odbijają się niekorzystnie na plonowaniu.

Wymagania świetlne Warzyw Kapustnych

Kapusta jest bardzo wrażliwa na niedobór światła. Zbyt słabe natężenie światła zaraz po wzejściu, szczególnie przy podwyższonej temperaturze, powoduje natychmiastowe wybijanie siewek i rozsady.

Wymagania Wodne Warzyw Kapustnych

Kapusty jako rośliny wytwarzające olbrzymią masę zielonych liści, maja bardzo wysokie wymagania wodne. Najlepszymi rejonami dla tych roślin są okolice o obfitych opadach i dużej wilgotności powietrza, a więc rejony nadmorskie i podgórskie. Za minimalny dla kapust uważa się opad w wysokości 600 mm rocznie. Tam gdzie wysokość lub rozkład opadów dla kapusty są niekorzystne, konieczne jest nawadnianie. Rejony takie są bardziej korzystne dla kapust wczesnych. Najważniejsze jest zapotrzebowanie w wodę dla roślin w okresie od maja do października. Dla odmian późnych korzystny jest rozkład opadów: maj i czerwiec raczej niewielkie, w lipcu obfite, w sierpniu znów niezbyt wysokie przy wyższych temperaturach, we wrześniu i październiku opady niewielkie i pogoda słoneczna. Odmiany późne bardzo dobrze reagują na deszczowanie w okresie lipca, sierpnia i września. Kapusty są też wrażliwe na wilgotność powietrza. Najbardziej wrażliwa jest kapusta głowiasta czerwona, następnie kapusta głowiasta biała i kapusta włoska.

Wrażliwość na Wiatr Warzyw Kapustnych

Przy szybkości wiatru ponad 4-6 km/godz. Mogą już występować szkody w roślinach. Podwyższona transpiracja, zamykanie szparek, przesuszenie gleby, powodują niedobór wody wpływają negatywnie na intensywność asymilacji, a przez to na obniżkę plonu. Kapusty głowiaste należą do grupy warzyw odpornych na wiatr.

Podobne wpisy